Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, անդրադառնալով պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի ելույթին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ամեն տարի ընդլայնում ենք վերարտադրողական, անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրերը։
«Գառնիկ Դանիելյանի ելույթի մասով։
Մոր ու մանկան առողջության պահպանումը, ծնելիության խթանման առողջապահական բաղադրիչը մեր ռազմավարության գերակա ուղղություններից է:
Ամեն տարի ընդլայնում ենք վերարտադրողական, անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրերը և ավելի շատ շահառուների ենք ընդգրկում դրա մեջ` պետական պատվերի շրջանակում:
Արտամարմնային բեղմնավորման հնարավորություն այժմ տրված է մինչև 40 տարեկան կանանց, նախկին 35-ի փոխարեն, նաև սերմնավորման հնարավորություն` 28-ի փոխարեն ունեն մինչև 42 տարեկան կանայք:
Սերմնավորման կաբինետներ ենք ներդնում նաև մարզերում և տեղում ունենք արձանագրված հղիություններ և արդեն ծնված բալիկ:
Ծրագրի ներդրումից ի վեր` 1379 երեխա է ծնվել:
Ընդլայնում ենք հղիների և նորածնային սքրինինգները` կանխարգելելով մահերը և հաշմանդամությունը: Այնպիսի կանխարգելիչ սքրինինգներ, որոնց բացակայության պատճառով նախկինում մահեր էին գրանցվում:
Ու ասեմ, այս ամենով չենք սահմանափակվում: Մեր ամենօրյա աշխատանքը ուղղված է մարզերում, սահմանամերձ բնակավայրերում որակյալ բուժծառայության հասանելիության ապահովմանը և բոլոր ողջախոհ առաջարկները, այդ թվում նաև ձեր կողմից հնչեցված, անպայման դիտարկում և իրացնում ենք:
Հավելեմ, որ կան վիճակագրական տվյալներ, որոնցից եզրակացություն անելու համար, պետք է սպասենք տարեկան ամփոփմանը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Գառնիկ Դանիելյանի ելույթւ նվիրված էր ժողովրդագրության, սոցիալական պաշտպանության թեմաներին: Նրան արձագանքել էր նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։

13 Ноябрь 2025 - 15:03 AMT
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в ответ на выступление депутата Гарника Даниеляна написала на своей странице в Facebook, что государственные программы в области репродуктивного здоровья и преодоления бесплодия ежегодно расширяются.
«Сохранение здоровья матери и ребёнка и медицинская составляющая стимулирования рождаемости — одни из главных направлений нашей стратегии», — заявила министр.
По её словам, каждый год в рамках государственного заказа охватывается всё больше женщин. Сейчас возможность пройти процедуру ЭКО предоставляется женщинам до 40 лет вместо прежнего возраста 35 лет, а искусственное оплодотворение доступно до 42 лет вместо 28.
Также в регионах открываются кабинеты искусственного оплодотворения — уже зафиксированы беременности и роды на местах.
С начала внедрения программы на свет появилось 1379 детей.
Аванесян подчеркнула, что также расширяются скрининги для беременных и новорождённых с целью предотвращения смертей и инвалидности — тех, которые в прошлом возникали из-за отсутствия ранней диагностики.
«На этом мы не останавливаемся. Ежедневная работа направлена на обеспечение доступа к качественной медицине в регионах и приграничных районах. Все здравые предложения, в том числе озвученные вами, обязательно рассматриваются и реализуются», — написала министр.
Она добавила, что окончательные выводы на основе статистики можно будет сделать после подведения годовых итогов.
Выступление Даниеляна было посвящено вопросам демографии и социальной защиты. На него ранее ответил также министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян.