Հայաստանի կառավարությունը գրավոր ընթացակարգով հաստատել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման օրենսդրական փաթեթը։ Այդ մասին գործադիրի նիստում հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Նախագծերն արդեն ուղարկվել են Ազգային ժողով: Նաև մենք հաստատել ենք այս օրենսդրական փաթեթն անհետաձգելի ռեժիմով քննարկելու նախագիծը։ Մենք այս բարեփոխման վրա 3 տարի նաև Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ ենք աշխատել, այն բազմիցս քննարկվել է, շրջանառվել է, և, ըստ էության, մենք ունենք կոնսենսուս, համաձայնեցված նախագիծ, որն, իհարկե, Ազգային ժողովում դեռ որոշակի փոփոխությունների կարող է ենթարկվել», – ասել է Ավանեսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ընդգծել է, որ եղել են առաջարկներ՝ համակարգը գործարկել ոչ թե 2026 թվականի հունվարի 1-ից, այլ ավելի ուշ, սակայն ինքը նման մոտեցմանը չի սատարում։
«Պարզ է, որ բոլորս ունենք որոշակի լարվածություններ, մտավախություններ՝ համակարգը ո՞նց կսկսի աշխատել, բայց մեր փորձն ի՞նչ է ցույց տալիս, որ չկա այդպիսի բարեփոխում, որ խնդրի չհանդիպի, բարեփոխումը մեկնարկում է այդ կետից: Մենք առանց այն էլ հետաձգել ենք, ի սկզբանե այս տարվա հունվարի 1-ին պետք է ընդունեինք, այս տարվա հուլիսի 1-ին պետք է ընդունեինք», – նշել է վարչապետը։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ծրագիրը, եթե ընդունվի Ազգային ժողովում, ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Համակարգը կկիրառվի երեք փուլով՝ ավարտվելով 2028 թվականին։
2026-ին, առաջին փուլով, ապահովագրության համակարգում ընդգրկվելու են մինչև 18 տարեկան երեխաները, 65 տարին լրացած անձինք, 18-ից 65 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիները, սոցիալական գնահատման համակարգով 28 և ավելի բալ ունեցող անապահովները, ինչպես նաև ամսական 200 հազար դրամից ավելի եկամուտ ունեցող անձինք։
Առաջին փուլից կօգտվի մոտ 1 մլն 600 հազար քաղաքացի, որոնք վերջին 183 օրերին ապրել են Հայաստանում։
Երկրորդ փուլը կգործարկվի 2027 թվականին, իսկ երրորդը՝ 2028 թվականին։ Ապահովագրության տարեկան արժեքը կազմելու է 129,600 դրամ։

Health Minister Anahit Avanesyan announced that the Armenian government has approved and submitted the legislative package for the introduction of a universal health insurance system to the National Assembly.
“This package has already been sent to parliament. We’ve also proposed that it be reviewed under urgent procedure. We’ve worked on this reform for three years, including with the Civil Contract parliamentary faction. The proposal has been widely discussed and circulated, and we’ve reached a consensus on a coordinated draft, though some amendments may still occur in parliament,” Avanesyan said during a Cabinet meeting, according to Armenpress.
Prime Minister Nikol Pashinyan acknowledged that some have proposed delaying the launch past January 1, 2026, but he opposed such delays.
“We all have some concerns about how the system will function, but our experience shows that every reform faces initial challenges. That’s where reform begins. We’ve already postponed this; it was originally meant to be adopted on January 1 or July 1 of this year,” he said.
If adopted by parliament, the universal health insurance system will take effect on January 1, 2026, and will be implemented in three phases, completing by 2028.
In the first phase (2026), coverage will include:
- Children under 18
- Citizens over 65
- Persons with disabilities aged 18–65
- Socially vulnerable individuals scoring 28 or higher in the evaluation system
- Individuals earning over AMD 200,000 per month
The first phase is expected to cover around 1.6 million residents who have lived in Armenia for at least 183 days in the previous six months. Phase two will begin in 2027, followed by phase three in 2028. The annual insurance fee will be AMD 129,600.