Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Հնդկաստան կատարած հայրապետական այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել Կալկաթայի Սուրբ Նազարեթ եկեղեցու հոգաբարձուների, Հայոց Մարդասիրական ճեմարանի ղեկավարության և դասախոսական կազմի հետ։
Նա կարևորել է հոգևորականնների դերը կրթության գործում։
«Շողակաթ» ՀԸ տեսանյութում նշվում է, որ Գարեգին Երկրորդն այցելել է Դավիդյան օրիորդաց վարժարանի հիմնանորոգվող կեցության մասնաշենք, որը մի քանի ամսից դռներըկբացի Մարդասիրական ճեմարանում ուսանող աղջիկների առաջ: Նրանց համար ստեղծվում են լավագույն պայմանները կեցության և կրթության համար: 2010 -ին փակվել է կենտրոնը և մոտ 16 տարվա համառ աշխատանք է պահանջվել, որպեսզի շենքը վերակառուցելու արտոնություն ձեռք բերվի: Հայոց Հայրապետը հատուկ միջնորդությամբ դիմել է Հնդկաստանի կառավարությանը, գրում է Panorama.am-ը։
«Ուզում եմ իմ գնահատանքի խոսքը բերել Մարդասիրական ճեմարան տեսչին և Սուրբ Նազարեթ եկեղեցու հոգևոր հովվին՝ Տաճատ հայր Սուրբին, որ ամբողջական նվիրումով լծված է ձեզ՝ կրթելու դաստիարակելու, ձեզ օգտակար ծառայություն մատոցելու նվիրական գործին։ Ավելի մեծ երջանկություն հոգևորականի համար չկա, քան նվիրվել ազգի զավակների կրթության, դաստիարակության գործին, նրանց արժանավոր զավակներ դարձնել մեր ժողովրդի, ազգի համար»,- ասել է Գարեգին Երկրորդը։

В рамках своего первосвятительского визита в Индию, Католикос всех армян Гарегин II провёл встречи с попечителями армянской церкви Святого Назарета в Калькутте, а также с руководством и преподавательским составом Армянского гуманитарного колледжа.
Он особо подчеркнул важную роль духовенства в образовательном процессе.
Как сообщает телеканал «Шогакат», Гарегин II посетил реконструируемое здание общежития Давидянской школы для девочек, которое откроется через несколько месяцев для студенток гуманитарного колледжа. Для них создаются лучшие условия проживания и учёбы.
Центр был закрыт в 2010 году, и потребовалось 16 лет настойчивой работы, чтобы получить разрешение на реконструкцию здания. Католикос лично обратился с ходатайством к правительству Индии, сообщает Panorama.am .
«Хочу выразить признательность инспектору гуманитарного колледжа и духовному пастырю церкви Святого Назарета — отцу Тачату, которые с полной самоотдачей посвятили себя благородному делу — обучать и воспитывать вас, служить вам с пользой. Для духовного лица нет большей радости, чем посвятить себя воспитанию и образованию детей нации, сделав их достойными сынами и дочерьми нашего народа», — сказал Гарегин II.