Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Հնդկաստան կատարած հայրապետական այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել Կալկաթայի Սուրբ Նազարեթ եկեղեցու հոգաբարձուների, Հայոց Մարդասիրական ճեմարանի ղեկավարության և դասախոսական կազմի հետ։
Նա կարևորել է հոգևորականնների դերը կրթության գործում։
«Շողակաթ» ՀԸ տեսանյութում նշվում է, որ Գարեգին Երկրորդն այցելել է Դավիդյան օրիորդաց վարժարանի հիմնանորոգվող կեցության մասնաշենք, որը մի քանի ամսից դռներըկբացի Մարդասիրական ճեմարանում ուսանող աղջիկների առաջ: Նրանց համար ստեղծվում են լավագույն պայմանները կեցության և կրթության համար: 2010 -ին փակվել է կենտրոնը և մոտ 16 տարվա համառ աշխատանք է պահանջվել, որպեսզի շենքը վերակառուցելու արտոնություն ձեռք բերվի: Հայոց Հայրապետը հատուկ միջնորդությամբ դիմել է Հնդկաստանի կառավարությանը, գրում է Panorama.am-ը։
«Ուզում եմ իմ գնահատանքի խոսքը բերել Մարդասիրական ճեմարան տեսչին և Սուրբ Նազարեթ եկեղեցու հոգևոր հովվին՝ Տաճատ հայր Սուրբին, որ ամբողջական նվիրումով լծված է ձեզ՝ կրթելու դաստիարակելու, ձեզ օգտակար ծառայություն մատոցելու նվիրական գործին։ Ավելի մեծ երջանկություն հոգևորականի համար չկա, քան նվիրվել ազգի զավակների կրթության, դաստիարակության գործին, նրանց արժանավոր զավակներ դարձնել մեր ժողովրդի, ազգի համար»,- ասել է Գարեգին Երկրորդը։

As part of his patriarchal visit to India, Catholicos of All Armenians Karekin II held meetings with trustees of the Holy Nazareth Church in Kolkata, as well as with the administration and faculty of the Armenian College and Philanthropic Academy.
He underscored the importance of the clergy’s role in education.
In a report aired by Shoghakat TV, it was noted that Karekin II visited the renovated dormitory wing of the Davidian Girls’ School, which is set to reopen in a few months to accommodate female students of the Philanthropic Academy. Modern housing and learning conditions are being created for the students.
The center had been closed in 2010, and it took 16 years of persistent effort to obtain permission to reconstruct the building. The Catholicos personally appealed to the Government of India to secure the necessary authorization, according to Panorama.am .
“I want to express my appreciation to the inspector of the Philanthropic Academy and to Father Tachat, the spiritual leader of the Holy Nazareth Church, who have dedicated themselves wholeheartedly to the sacred mission of educating and guiding you. There is no greater joy for a clergyman than to devote himself to the education and upbringing of the nation's children, making them worthy sons and daughters of our people,” said Karekin II.