Երևանի ավագանու 5-րդ նստաշրջանի 3-րդ նիստի ընթացքում որոշվել է Շենգավիթ վարչական շրջանում փողոց անվանակոչել ԽՍՀՄ վաստակավոր բռնցքամարտիկ Վլադիմիր Ենգիբարյանի անունով։ Չնայած հարցը օրակարգում ընդգրկված է եղել առանց զեկուցման, այն հաստատվել է քվեարկության արդյունքում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այսուհետ Նորագավիթի 1-ին փողոցը, ներառյալ նրա 1-ինից 5-րդ փակուղիները, կկրի նշանավոր հայ մարզիկի անունը՝ «Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց»,
«Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց, 1-ին փակուղի»,
«Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց, 2-րդ փակուղի»,
«Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց, 3-րդ փակուղի»,
«Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց, 4-րդ փակուղի»,
«Վլադիմիր Ենգիբարյան փողոց, 5-րդ փակուղի»։
Բացի այդ, նշվել է, որ Երևանում կկատարվեն նաև այլ անվանափոխություններ. մասնավորապես, Լենինգրադյան փողոցը կկրի Քրքորյանի անունը:
Վլադիմիր Ենգիբարյանը ծնվել է 1932 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Երևանում։ Բռնցքամարտով սկսել է զբաղվել 14 տարեկանում։
1956-ին Մելբուռնում կայացած օլիմպիական խաղերում դարձել է ԽՍՀՄ պատմության մեջ երկրորդ օլիմպիական չեմպիոն բռնցքամարտում՝ Վլադիմիր Սաֆրոնովից հետո։ Նա եղել է միակը ամբողջ տարածաշրջանից, ով նվաճել է այդպիսի տիտղոս։
Կարիերայի ընթացքում Ենգիբարյանը մասնակցել է 267 պաշտոնական մենամարտի, որոնցից 255-ում հաղթանակ է տարել։ Նա երբեք նոկդաունի չի ենթարկվել։ Բռնցքամարտիկի կարիերայից հետո հիմնել է ԽՍՀՄ առաջին հանրապետական բռնցքամարտի դպրոցը Երևանում, որը ղեկավարել է ավելի քան երեք տասնամյակ։ Ենգիբարյանը նաև AIBA միջազգային կարգի դատավոր է եղել՝ ներկայանալով աշխարհի խոշոր մրցաշարերում։
1993 թվականից Ենգիբարյանը բնակություն է հաստատել Լոս Անջելեսում՝ շարունակելով մարզել հայ բռնցքամարտիկներին և սերունդների վրա թողնելով իր մեծ ազդեցությունը։ Նա մահացել է 2013 թվականի փետրվարի 1-ին Լոս Անջելեսում, իսկ երկու շաբաթ անց թաղվել է Երևանի քաղաքային պանթեոնում։

На третьем заседании пятой сессии Совета старейшин Еревана было принято решение назвать одну из улиц административного района Шенгавит именем заслуженного советского боксера Владимира Енгибаряна. Вопрос был включён в повестку без доклада и утверждён путем голосования, сообщает Sputnik Армения.
С этого момента 1-я улица Норагавита и пять её переулков будут носить следующие наименования:
улица Владимира Енгибаряна
1-й переулок улицы Владимира Енгибаряна
2-й переулок улицы Владимира Енгибаряна
3-й переулок улицы Владимира Енгибаряна
4-й переулок улицы Владимира Енгибаряна
5-й переулок улицы Владимира Енгибаряна
Также сообщается, что в столице планируются и другие переименования. В частности, улица Ленинаградян будет переименована в честь Керка Керкоряна.
Владимир Енгибарян родился 24 апреля 1932 года в Ереване и начал заниматься боксом в 14 лет. На Олимпийских играх 1956 года в Мельбурне он стал вторым олимпийским чемпионом по боксу в истории СССР — после Владимира Сафронова — и единственным из всего региона, кто завоевал такой титул.
За карьеру он провел 267 официальных боёв, из которых выиграл 255, ни разу не побывав в нокдауне. После завершения карьеры основал в Ереване первую республиканскую школу бокса СССР, которой руководил более 30 лет. Также был судьёй международной категории AIBA и участвовал в крупнейших мировых турнирах.
С 1993 года жил в Лос-Анджелесе, где продолжал тренировать армянских боксеров и влиял на развитие новых поколений. Он скончался 1 февраля 2013 года в Лос-Анджелесе и был похоронен через две недели в ереванском городском пантеоне.