Հայ անվանի քանդակագործ, գեղանկարիչ Երևանդ Քոչարի 125-ամյակի առթիվ նրա նախկին բնակության վայրում՝ Թբիլիսիի Պուշկին փողոց 13 հասցեում, բացվել է հուշատախտակ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ։
Քոչարն այդ շենքում ապրել է 1899-ից մինչև 1922 թվականը։
Հուշատախտակի բացմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդի նախագահ Զուրաբ Աբաշիձեն, Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, Քոչարի թոռնուհին՝ Երվանդ Քոչարի թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարը, ինչպես նաև Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդի մի շարք անդամներ։ Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Ալֆրեդ Քոչարյանը՝ ընդգծելով այս վայրի կարևորությունը։
«Թբիլիսին երկար տարիներ եղել է հայկական արվեստի և մշակույթի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունեցող քաղաք: Քոչարի ստեղծագործական եզակիության արմատները պետք է փնտրել երկու եղբայրական ժողովուրդների համակեցության, ինչպես նաև մեկը մյուսի մշակույթի նկատմամբ ունեցած սիրո և հարգանքի արդյունքում ձևավորված միջավայրում: Այս հուշատախտակը դառնում է ևս մեկ նոր կամուրջ Երևանի և Թբիլիսիի, Հայաստանի և Վրաստանի մշակութային երկխոսության միջև։ Մենք այսօր վերահաստատում ենք այդ կապը մեծանուն Քոչարի անունով։ Լիահույս եմ, որ այս վայրը կդառնա լուսավոր կանգառ բոլոր նրանց համար, ովքեր սիրում են արվեստը»,- ասել է Ալֆրեդ Քոչարյանը։
Երվանդ Քոչարի տուն-թանգարանում մինչ օրս պահպանվում է նրա հեղինակած Շոթա Ռուսթավելիի արձանը, ինչպես նաև նրա անձնական նամակագրությունը՝ փոխանակված Լադո Գուդիաշվիլիի, Էլենե Ախվլեդիանիի, Դավիթ Կակաբաձեի և այլ նկարիչների հետ։
Հուշատախտակի տեղադրումը հնարավոր է դարձել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, Թբիլիսիի քաղաքային իշխանությունների և Վրաստանում ՀՀ դեսպանության համագործակցության շնորհիվ։

19 Ноябрь 2025 - 10:15 AMT
По случаю 125-летия со дня рождения известного армянского скульптора и живописца Ерванда Кочара, на здании по адресу улица Пушкина, 13 в Тбилиси, где он жил с 1899 по 1922 год, была установлена мемориальная доска. Инициатива принадлежит Министерству образования, науки, культуры и спорта Армении.
В церемонии открытия приняли участие заместитель министра Альфред Кочарян, председатель городского совета Тбилиси Зураб Абашидзе, посол Армении в Грузии Ашот Смбатян, внучка Кочара и директор музея Ерванда Кочара Карине Кочар, а также члены тбилисского муниципалитета. С приветственным словом выступил Альфред Кочарян, подчеркнув важность этого места.
«Тбилиси долгие годы оставался важным центром для развития армянского искусства и культуры. Истоки уникального творчества Кочара следует искать в сосуществовании двух братских народов и в атмосфере, сформированной взаимной любовью и уважением к культурам друг друга. Эта мемориальная доска становится новым мостом культурного диалога между Ереваном и Тбилиси, Арменией и Грузией. Сегодня мы вновь подтверждаем эту связь именем великого Кочара. Надеюсь, что это место станет светлой остановкой для всех, кто любит искусство», — отметил Кочарян.
В доме-музее Ерванда Кочара по сей день хранятся его статуя Шота Руставели, а также личная переписка с Ладо Гудиашвили, Элене Ахвледиани, Давидом Какабадзе и другими художниками.
Установка мемориальной доски стала возможной благодаря сотрудничеству МИД Армении, муниципалитета Тбилиси и посольства Армении в Грузии.