Հայաստանում ուժի մեջ մտած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի դրույթների համաձայն՝ օտարալեզու ֆիլմերը կինոթատրոններում մեծ էկրանին ցուցադրվելու են պարտադիր հայերեն ենթագրերով՝ նպատակ ունենալով ապահովել հանրության ավելի լայն ընդգրկվածություն և հասանելիություն, տեղեկացնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Նույն պահանջը վերաբերում է ոչ միայն կինոթատրոնային ցուցադրություններին, այլև հեռուստատեսային, համացանցային հարթակներով ու ֆիզիկական կրիչներով՝ օրինակ՝ DVD-ներով և այլ ձևաչափերով տարածվող ֆիլմերին։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում՝ օտարերկրյա դիստրիբյուտորների հետ համատեղ։
Ըստ «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի՝ օտարալեզու ֆիլմերի տարածման գործընթացը կազմակերպվում է վարձութային վկայականի հիմքով, որի պարտադիր պահանջներից մեկն է ֆիլմին կցված հայերեն լեզվով տեսանելի ու հստակ ենթագրերի առկայությունը։ Հաջորդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել նաև օտարալեզու ֆիլմերի հայերեն կրկնօրինակման ծրագիր։

According to the Armenian National Film Center, foreign-language films screened in all Armenian cinemas must now include clear Armenian subtitles, following the enforcement of provisions from the country’s newly adopted Law on Cinematography.
The rule also applies to films distributed through television, online platforms, and physical media such as DVDs.
This initiative is being implemented through cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia and the National Film Center, in coordination with international distributors.
Under the law, distribution of foreign films is regulated via a licensing system, which requires Armenian subtitles as a mandatory condition. A future phase will introduce a dubbing program for foreign-language films into Armenian.