Հայաստանում ուժի մեջ մտած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի դրույթների համաձայն՝ օտարալեզու ֆիլմերը կինոթատրոններում մեծ էկրանին ցուցադրվելու են պարտադիր հայերեն ենթագրերով՝ նպատակ ունենալով ապահովել հանրության ավելի լայն ընդգրկվածություն և հասանելիություն, տեղեկացնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Նույն պահանջը վերաբերում է ոչ միայն կինոթատրոնային ցուցադրություններին, այլև հեռուստատեսային, համացանցային հարթակներով ու ֆիզիկական կրիչներով՝ օրինակ՝ DVD-ներով և այլ ձևաչափերով տարածվող ֆիլմերին։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում՝ օտարերկրյա դիստրիբյուտորների հետ համատեղ։
Ըստ «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքի՝ օտարալեզու ֆիլմերի տարածման գործընթացը կազմակերպվում է վարձութային վկայականի հիմքով, որի պարտադիր պահանջներից մեկն է ֆիլմին կցված հայերեն լեզվով տեսանելի ու հստակ ենթագրերի առկայությունը։ Հաջորդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել նաև օտարալեզու ֆիլմերի հայերեն կրկնօրինակման ծրագիր։

Как сообщает Национальный киноцентр Армении, в рамках вступивших в силу положений Закона «О кинематографии» все иностранные фильмы, демонстрируемые в кинотеатрах республики, должны сопровождаться видимыми и понятными армянскими субтитрами.
Это требование касается не только кинопроката, но и телетрансляций, онлайн-платформ, а также физических носителей — таких как DVD и другие форматы.
Инициатива реализуется Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с Национальным киноцентром при участии иностранных дистрибьюторов.
Согласно закону, распространение иностранных фильмов осуществляется на основании прокатного удостоверения, обязательным условием которого является наличие армянских субтитров. На следующем этапе планируется реализация программы дубляжа иностранных фильмов на армянский язык.