Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն իր մասնակցությունն է բերել Բրազիլիայում կազմակերպված «Ռիոյից Բելեմ. սիներգիկ գործողություններ էկոհամակարգերի վերականգնման և կլիմայական կայունության համար» բարձր մակարդակի միջոցառմանը:
Իր ելույթում նա նշել է, որ Հայաստանում հյուրընկալվող COP17-ը կարող է դառնալ հարթակ, որտեղ հնարավոր կլինի միավորել օրակարգերը, սահմանել համատեղ ռազմավարական ուղենիշներ՝ էկոհամակարգերի վերականգնման, բնության վրա հիմնված լուծումների, հողի դեգրադացիայի չեզոքացման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ուղղությամբ։
Միջոցառումը բացառիկ է նրանով, որ Բրազիլիան, հանդիսանալով Ռիոյի կոնվենցիաների «ծննդավայրը» և միևնույն ժամանակ՝ Կլիմայի COP30-ի հյուրընկալող երկիրը, ծառայում է որպես կարևոր հարթակ՝ տարբեր երկրների փորձի համադրման ու համատեղ նախաձեռնությունների արդյունավետության բարձրացման համար։
Իր խոսքում նախարարը նշել է, որ Հայաստանը՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP17 համաժողովի հյուրընկալող երկիր, գործուն քայլեր է ձեռնարկել Ռիոյի կոնվենցիաների և դրանց լրացնող միջազգային բնապահպանական փաստաթղթերի միջև համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
«Հայաստանը COP17-ի գործընթացների կենտրոնում դիտարկել է Կունմին–Մոնտրեալի Գլոբալ շրջանակի իրականացման համատեղ առաջընթացի գլոբալ վերանայումը, որը կդառնա կարևոր գործիք փաստերի վրա հիմնված քաղաքականությունների մշակման, համագործակցության ամրապնդման և համապատասխան որոշումների ընդունման համար»,– նշել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը որդեգրել է համաչափ ու ինտեգրված մոտեցում՝ միավորելով կենսաբազմազանության ազգային ռազմավարական ծրագիրը Գլոբալ շրջանակի դրույթների հետ։ Այդ գործընթացում ապահովվել է ցուցանիշների ընտրությունը, միջոցառումների կապակցումը պետական բյուջեի հատկացումներին, ինչպես նաև ուժեղացվել է գործողությունների թափանցիկությունն ազգային մակարդակով։
Նախարարը հատուկ ընդգծել է նաև այն կարևորությունը, որ ունեն միմյանց լրացնող մոտեցումները կենսաբազմազանության, կլիմայի, հողի, պլաստիկի, քիմիական նյութերի ու թափոնների կառավարման ոլորտներում։ Այս մոտեցումներն, ըստ Մաթևոսյանի, խթանում են իրականացման գործընթացների արագացումը և կարողությունների զարգացումը հատկապես զարգացող երկրներում, ինչպես նաև բնիկ ժողովուրդների ու տեղական համայնքների ներգրավվածությունը։
Իր ելույթի ավարտին նախարարը նշել է, որ 2026 թվականին, երբ երեք Ռիոյի կոնվենցիաներն անցկացնելու են իրենց հերթական համաժողովները, ստեղծվելու է բացառիկ հնարավորություն՝ համաշխարհային բնապահպանական քաղաքականությունների համադրման և համատեղ ուղերձների ձևավորման համար։

19 Ноябрь 2025 - 14:48 AMT
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян выступил на высокоуровневом мероприятии «От Рио к Белену: синергетические действия по восстановлению экосистем и климатической устойчивости», которое прошло в Бразилии.
В своём выступлении он отметил, что Конференция сторон COP17, которую примет Армения, может стать площадкой для объединения экологических повесток, выработки совместных стратегических ориентиров в области восстановления экосистем, природоориентированных решений, нейтрализации деградации земель и адаптации к климатическим изменениям.
Мероприятие имеет особое значение, так как Бразилия — родина конвенций Рио и одновременно принимающая сторона климатической COP30, что делает его важной платформой для объединения опыта разных стран и повышения эффективности совместных инициатив.
Министр подчеркнул, что Армения, как принимающая сторона COP17 Конвенции ООН о биологическом разнообразии, предпринимает активные шаги по укреплению взаимодействия между конвенциями Рио и другими международными экологическими механизмами.
«Армения рассматривает глобальный обзор реализации Куньмин–Монреальской рамочной программы как центральный элемент COP17, который станет инструментом для разработки политики, основанной на данных, укрепления сотрудничества и принятия обоснованных решений», — отметил Матевосян.
Он добавил, что страна приняла сбалансированный и интегрированный подход, объединив национальную стратегию по биоразнообразию с глобальной повесткой. В этом процессе были определены индикаторы, обеспечена привязка мероприятий к госбюджету и усилена прозрачность действий на национальном уровне.
Матевосян особо отметил значимость взаимодополняющих подходов в сферах биоразнообразия, климата, земель, пластика, химических веществ и управления отходами. По его словам, эти подходы ускоряют реализацию, способствуют наращиванию потенциала развивающихся стран и вовлечению коренных народов и местных сообществ.
В завершение министр подчеркнул, что в 2026 году появится уникальная возможность для согласования глобальной экологической политики.
Конференция сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии COP17 состоится в Ереване в октябре 2026 года.