Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն իր մասնակցությունն է բերել Բրազիլիայում կազմակերպված «Ռիոյից Բելեմ. սիներգիկ գործողություններ էկոհամակարգերի վերականգնման և կլիմայական կայունության համար» բարձր մակարդակի միջոցառմանը:
Իր ելույթում նա նշել է, որ Հայաստանում հյուրընկալվող COP17-ը կարող է դառնալ հարթակ, որտեղ հնարավոր կլինի միավորել օրակարգերը, սահմանել համատեղ ռազմավարական ուղենիշներ՝ էկոհամակարգերի վերականգնման, բնության վրա հիմնված լուծումների, հողի դեգրադացիայի չեզոքացման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ուղղությամբ։
Միջոցառումը բացառիկ է նրանով, որ Բրազիլիան, հանդիսանալով Ռիոյի կոնվենցիաների «ծննդավայրը» և միևնույն ժամանակ՝ Կլիմայի COP30-ի հյուրընկալող երկիրը, ծառայում է որպես կարևոր հարթակ՝ տարբեր երկրների փորձի համադրման ու համատեղ նախաձեռնությունների արդյունավետության բարձրացման համար։
Իր խոսքում նախարարը նշել է, որ Հայաստանը՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP17 համաժողովի հյուրընկալող երկիր, գործուն քայլեր է ձեռնարկել Ռիոյի կոնվենցիաների և դրանց լրացնող միջազգային բնապահպանական փաստաթղթերի միջև համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
«Հայաստանը COP17-ի գործընթացների կենտրոնում դիտարկել է Կունմին–Մոնտրեալի Գլոբալ շրջանակի իրականացման համատեղ առաջընթացի գլոբալ վերանայումը, որը կդառնա կարևոր գործիք փաստերի վրա հիմնված քաղաքականությունների մշակման, համագործակցության ամրապնդման և համապատասխան որոշումների ընդունման համար»,– նշել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը որդեգրել է համաչափ ու ինտեգրված մոտեցում՝ միավորելով կենսաբազմազանության ազգային ռազմավարական ծրագիրը Գլոբալ շրջանակի դրույթների հետ։ Այդ գործընթացում ապահովվել է ցուցանիշների ընտրությունը, միջոցառումների կապակցումը պետական բյուջեի հատկացումներին, ինչպես նաև ուժեղացվել է գործողությունների թափանցիկությունն ազգային մակարդակով։
Նախարարը հատուկ ընդգծել է նաև այն կարևորությունը, որ ունեն միմյանց լրացնող մոտեցումները կենսաբազմազանության, կլիմայի, հողի, պլաստիկի, քիմիական նյութերի ու թափոնների կառավարման ոլորտներում։ Այս մոտեցումներն, ըստ Մաթևոսյանի, խթանում են իրականացման գործընթացների արագացումը և կարողությունների զարգացումը հատկապես զարգացող երկրներում, ինչպես նաև բնիկ ժողովուրդների ու տեղական համայնքների ներգրավվածությունը։
Իր ելույթի ավարտին նախարարը նշել է, որ 2026 թվականին, երբ երեք Ռիոյի կոնվենցիաներն անցկացնելու են իրենց հերթական համաժողովները, ստեղծվելու է բացառիկ հնարավորություն՝ համաշխարհային բնապահպանական քաղաքականությունների համադրման և համատեղ ուղերձների ձևավորման համար։

Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan participated in the high-level event “From Rio to Belém: Synergistic Actions for Ecosystem Restoration and Climate Resilience” held in Brazil.
In his address, Matevosyan said that COP17, which Armenia will host, could serve as a platform to unify global environmental agendas and define joint strategic guidelines on ecosystem restoration, nature-based solutions, land degradation neutrality, and climate adaptation.
The event is notable as Brazil is both the birthplace of the Rio Conventions and the future host of Climate COP30, making it a key forum for aligning international experiences and strengthening joint initiatives.
The minister emphasized Armenia's efforts to deepen cooperation between the Rio Conventions and related international environmental instruments as part of its COP17 preparations.
“Armenia views the global review of progress in implementing the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework as central to COP17, offering a tool for evidence-based policymaking, strengthened partnerships, and informed decision-making,” Matevosyan stated.
He added that Armenia has adopted a balanced and integrated approach by aligning its national biodiversity strategy with the Global Framework. This includes selecting indicators, linking actions to the national budget, and enhancing transparency at the national level.
Matevosyan also underlined the importance of complementary approaches across biodiversity, climate, land, plastics, chemicals, and waste management. These synergies, he noted, help accelerate implementation, build capacity in developing countries, and ensure inclusion of indigenous peoples and local communities.
He concluded by noting that in 2026, when all three Rio Conventions will hold their respective COPs, there will be a unique opportunity to harmonize global environmental policy and deliver joint messages.