Կառավարությունն ընդունել է կենսաթոշակների և նպաստների ոլորտում փոփոխություններ սահմանող որոշում, որը ներառում է միանվագ և պարբերական աջակցությունների տրամադրման նոր կարգավորումներ։
Սահմանվել է երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափի համահարթեցում։ Ըստ նախագծի՝ սկսած 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, այդ նպաստը կկազմի 500,000 դրամ՝ անկախ երեխայի կարգաթվից, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Ըստ ընդունված որոշման, շարունակվելու է 50,000 դրամի չափով ամսական աջակցության տրամադրումը այն դեպքում, երբ ընտանիքում ծնվել է երրորդ կամ դրանից հաջորդող երեխան։ Այս աջակցության իրավունքը կկիրառվի 2022 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ծնված երեխաների դեպքում։
Ներկայում գործում է երեխայի միանվագ ծննդյան նպաստները՝ առաջին և երկրորդ երեխայի ծննդի դեպքում տրվում է 300 հազար դրամ, իսկ 3-րդ և 4-ի դեպքում 1 մլն դրամ, իսկ 5-րդ և հաջորդ երեխայի դեպքում՝ 1.5 մլն դրամ։

Правительство Армении утвердило решение о реформах в системе пенсий и социальных выплат, включая новые правила для единовременной и регулярной помощи, сообщает Radar Armenia.
Согласно новым правилам, с 1 сентября 2026 года размер единовременного пособия при рождении ребёнка будет установлен на уровне 500 000 драмов — вне зависимости от того, первый это ребёнок или пятый. Это заменяет текущую градацию: 300 000 драмов за первого и второго ребёнка, 1 млн — за третьего и четвёртого, и 1,5 млн — за пятого и следующих.
Тем не менее, ежемесячная выплата в размере 50 000 драмов будет сохранена для семей, где родился третий или следующий ребёнок в период с 1 января 2022 года по 31 декабря 2025 года.