«Ապրելու Երկիր» կուսակցության ղեկավար Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ 2025 թվականի հունվար– սեպտեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է ծնելիության պատմական նվազում, իսկ իշխանությունները ծնելիության խրախուսման համար կարևոր 3-րդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան նպաստները նվազեցնում են 2–3 անգամ։
«2025 թ․ հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ծնելիության ցուցանիշը Հայաստանում հասել է պատմական ցածր մակարդակի։ Այս ժամանակահատվածում ծնված երեխաների թիվը ամենացածրն է մեր նորագույն պատմության ընթացքում (ԽՍՀՄ տարիների հետ համեմատելը իմաստ չունի)։ 10 տարվա կտրվածքով նվազումը կազմել է 20%։
Այս իրավիճակում կառավարությունը որոշել է փոփոխել ծննդյան նպաստի չափը՝ սահմանելով այն 500,000 դրամ՝ անկախ երեխայի ծննդյան կարգաթվից։
Ընթացիկ համակարգով նպաստներն էին՝ 1-ին և 2-րդ երեխայի համար՝ 300,000 դրամ, 3-րդ և 4-րդ երեխայի համար՝ 1,000,000 դրամ, 5-րդ և հաջորդ երեխաների համար՝ 1,500,000 դրամ։
Այս փոփոխության հետևանքով ծնելիության խրախուսման համար կարևոր 3-րդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան նպաստները նվազում են 2–3 անգամ, ինչը լուրջ բացասական հետևանքներ կունենա բազմազավակ ընտանիքներում և կարող է ավելի խորացնել աղքատությունը։
Հայաստանում սա առաջին դեպքն է, երբ նվազում է ծննդյան նպաստի չափը, ինչը հակասում է պետության սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքին։ Ծնելիության խրախուսման և բնակչության աճի մասով առաջիկայում կներկայացնենք մեր մոտեցումները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սահմանվել է երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափի համահարթեցում։ Ըստ նախագծի՝ սկսած 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, այդ նպաստը կկազմի 500,000 դրամ՝ անկախ երեխայի կարգաթվից:

Mane Tandilyan, co-founder of the Country to Live party, stated on her Facebook page that from January to September 2025, Armenia recorded a historic drop in birthrate, while the government is reducing key birth support for third and subsequent children by 2–3 times.
According to her, the number of births during this nine-month period was the lowest in Armenia’s recent history, with a 20% decrease compared to 10 years ago. She noted that comparing with Soviet-era data would be irrelevant.
Despite this, the government has decided to flatten childbirth benefits, setting a fixed amount of 500,000 AMD regardless of birth order.
Under the current scheme, parents receive:
- 300,000 AMD for the first and second child,
- 1,000,000 AMD for the third and fourth,
- 1,500,000 AMD for the fifth child and beyond.
This policy change reduces childbirth support by two to three times for families with three or more children, families for whom the benefits were especially critical. Tandilyan warned that this could worsen poverty among large families and contradict the state’s social responsibility.
She also highlighted that this is the first time in Armenia’s history that childbirth benefits are being reduced, and announced that her party will soon present its proposals on boosting birthrates and supporting population growth.
According to the proposed plan, a flat childbirth benefit of 500,000 AMD will take effect starting September 1, 2026, regardless of the child’s birth order.