«Ապրելու Երկիր» կուսակցության ղեկավար Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ 2025 թվականի հունվար– սեպտեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է ծնելիության պատմական նվազում, իսկ իշխանությունները ծնելիության խրախուսման համար կարևոր 3-րդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան նպաստները նվազեցնում են 2–3 անգամ։
«2025 թ․ հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ծնելիության ցուցանիշը Հայաստանում հասել է պատմական ցածր մակարդակի։ Այս ժամանակահատվածում ծնված երեխաների թիվը ամենացածրն է մեր նորագույն պատմության ընթացքում (ԽՍՀՄ տարիների հետ համեմատելը իմաստ չունի)։ 10 տարվա կտրվածքով նվազումը կազմել է 20%։
Այս իրավիճակում կառավարությունը որոշել է փոփոխել ծննդյան նպաստի չափը՝ սահմանելով այն 500,000 դրամ՝ անկախ երեխայի ծննդյան կարգաթվից։
Ընթացիկ համակարգով նպաստներն էին՝ 1-ին և 2-րդ երեխայի համար՝ 300,000 դրամ, 3-րդ և 4-րդ երեխայի համար՝ 1,000,000 դրամ, 5-րդ և հաջորդ երեխաների համար՝ 1,500,000 դրամ։
Այս փոփոխության հետևանքով ծնելիության խրախուսման համար կարևոր 3-րդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան նպաստները նվազում են 2–3 անգամ, ինչը լուրջ բացասական հետևանքներ կունենա բազմազավակ ընտանիքներում և կարող է ավելի խորացնել աղքատությունը։
Հայաստանում սա առաջին դեպքն է, երբ նվազում է ծննդյան նպաստի չափը, ինչը հակասում է պետության սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքին։ Ծնելիության խրախուսման և բնակչության աճի մասով առաջիկայում կներկայացնենք մեր մոտեցումները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սահմանվել է երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափի համահարթեցում։ Ըստ նախագծի՝ սկսած 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, այդ նպաստը կկազմի 500,000 դրամ՝ անկախ երեխայի կարգաթվից:

Лидер партии «Страна для жизни» Мане Тандилян на своей странице в Facebook сообщила, что в январе–сентябре 2025 года в Армении зарегистрирован исторически низкий уровень рождаемости. По её словам, количество рождений в этот период стало самым низким за всю новейшую историю страны (сравнение с советскими годами, по её мнению, неуместно). За 10 лет рождаемость снизилась на 20%.
На этом фоне правительство приняло решение пересмотреть размеры единовременного пособия при рождении ребёнка, установив единый размер — 500,000 драмов вне зависимости от очередности рождения.
По действующей системе:
- за первого и второго ребёнка выплачивалось 300,000 драмов,
- за третьего и четвёртого — 1,000,000 драмов,
- за пятого и последующих — 1,500,000 драмов.
После изменения пособия за третьего и последующих детей уменьшаются в 2–3 раза, что, по мнению Тандилян, особенно негативно скажется на многодетных семьях и может усугубить уровень бедности. Она отметила, что это первый случай в истории Армении, когда размеры пособий сокращаются, что противоречит принципу социальной ответственности государства.
Она пообещала в ближайшее время представить предложения своей партии по стимулированию рождаемости и росту численности населения.
Согласно проекту, с 1 сентября 2026 года в Армении вводится единый размер единовременного пособия при рождении ребёнка — 500,000 драмов независимо от его порядка рождения.