Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի կենտրոնում հանդիսավոր արարողությամբ բացվել է նոր փողոց, որը կոչվել է հայ գրերի ստեղծող Մեսրոպ Մաշտոցի անունով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բացման հանդիսությանը ներկա են եղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ղազախստանի փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինը, ինչպես նաև Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Բացման խոսքում Աիդա Բալաևան ընդգծել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցի բացման կարևոր նշանակությունը։
«Այսօր կարևոր խորհրդանշական միջոցառում է՝ ի նշան երկու երկրների բարեկամության։ Մեսրոպ Մաշտոցի գործունեությունը վկայում է, որ մշակույթը սկսվում է լեզվից, իսկ հասարակության զարգացումը` կրթությունից։ Ղազախստանն ու Հայաստանը ամուր բարեկամական կապեր ունեն։ Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 33-ամյակը։ Տարիներ, որոնց ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումներ կան քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ու այլ ոլորտներում։ Այսօր ստորագրվելու է հուշագիր՝ ուղղված թանգարանային, գրադարանային, կինեմատոգրաֆիայի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը»,- ասել է Բալաևան։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ այս իրադարձությունը դառնում է կարևոր պահ երկու ժողովուրդների բարեկամական և մշակութային փոխհարաբերությունների պատմության մեջ։
«Մեսրոպ Մաշտոցը ոչ միայն հայ ժողովրդի հոգևոր մշակութային ինքնության հիմնասյուներից է, այլև մարդկային քաղաքակրթության կարևորագույն նվիրյալներից։ Նրա թողած ժառանգությունը դարերի խորքից մեզ է փոխանցել կրթության, մշակույթի, պատմական հիշողության անտեսանելի կամուրջը։ Հայաստանն ու Ղազախստանը իրենց պատմություններով, իրենց մտածողների ժառանգությամբ և ապագայի հանդեպ իրենց ձգտումներով մշտապես ունեցել են փոխլրացնող համագործակցություն։ Վստահ եմ, որ Մաշտոցի փողոցի բացումը նոր սկիզբ է երկու երկրների մշակույթի ու կրթության ոլորտներում»,-ասել է Անդրեասյանը։
Նախորդ տարի Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ բարձրացվել էր փոխադարձ սկզբունքով անվանակոչությունների հարցը՝ Աստանայում Մեսրոպ Մաշտոցի, իսկ Երևանում ղազախ մեծ գրող և ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով։
2025 թվականի ապրիլին Երևանի ավագանին որոշում է ընդունել Ավան վարչական շրջանի Ալմաթիի փողոցի հարակից զբոսայգին անվանակոչել Աբայ Կունանբաևի անունով։

In a formal ceremony held in the center of Kazakhstan’s capital, Astana, a new street was inaugurated and named after Mesrop Mashtots, the inventor of the Armenian alphabet, reports Armenpress.
The event was attended by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Kazakh Deputy Prime Minister Serik Zhumangarin, Minister of Culture and Information Aida Balayeva, and other high-level officials.
In her opening remarks, Aida Balayeva emphasized the significance of naming the street after Mashtots. “Today’s event is a symbol of friendship between our two nations. Mesrop Mashtots’s legacy shows that culture begins with language, and societal progress begins with education. Kazakhstan and Armenia enjoy a strong friendship. This year marks the 33rd anniversary of our diplomatic relations, which have brought major achievements across political, economic, and cultural sectors. Today, we are also signing a memorandum to advance cooperation in museums, libraries, and cinematography,” she said.
Minister Zhanna Andreasyan noted that this moment becomes a milestone in the history of cultural and friendly relations between the Armenian and Kazakh peoples. “Mesrop Mashtots is not only a pillar of Armenian cultural identity but also a great contributor to human civilization. His legacy serves as an invisible bridge that connects generations through education and historical memory. Armenia and Kazakhstan have always complemented each other with their history, thinkers, and future aspirations. I believe this street opening marks a new beginning in our cultural and educational partnership,” she said.
During President Kassym-Jomart Tokayev’s visit to Armenia last year, both sides raised the idea of naming sites in each other’s capitals in a reciprocal gesture. As part of this initiative, in April 2025, the Yerevan City Council decided to name a park adjacent to Almaty Street in Avan District after Kazakh poet and literary figure Abai Kunanbayev.