Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի կենտրոնում հանդիսավոր արարողությամբ բացվել է նոր փողոց, որը կոչվել է հայ գրերի ստեղծող Մեսրոպ Մաշտոցի անունով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բացման հանդիսությանը ներկա են եղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ղազախստանի փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինը, ինչպես նաև Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Բացման խոսքում Աիդա Բալաևան ընդգծել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցի բացման կարևոր նշանակությունը։
«Այսօր կարևոր խորհրդանշական միջոցառում է՝ ի նշան երկու երկրների բարեկամության։ Մեսրոպ Մաշտոցի գործունեությունը վկայում է, որ մշակույթը սկսվում է լեզվից, իսկ հասարակության զարգացումը` կրթությունից։ Ղազախստանն ու Հայաստանը ամուր բարեկամական կապեր ունեն։ Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 33-ամյակը։ Տարիներ, որոնց ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումներ կան քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ու այլ ոլորտներում։ Այսօր ստորագրվելու է հուշագիր՝ ուղղված թանգարանային, գրադարանային, կինեմատոգրաֆիայի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը»,- ասել է Բալաևան։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ այս իրադարձությունը դառնում է կարևոր պահ երկու ժողովուրդների բարեկամական և մշակութային փոխհարաբերությունների պատմության մեջ։
«Մեսրոպ Մաշտոցը ոչ միայն հայ ժողովրդի հոգևոր մշակութային ինքնության հիմնասյուներից է, այլև մարդկային քաղաքակրթության կարևորագույն նվիրյալներից։ Նրա թողած ժառանգությունը դարերի խորքից մեզ է փոխանցել կրթության, մշակույթի, պատմական հիշողության անտեսանելի կամուրջը։ Հայաստանն ու Ղազախստանը իրենց պատմություններով, իրենց մտածողների ժառանգությամբ և ապագայի հանդեպ իրենց ձգտումներով մշտապես ունեցել են փոխլրացնող համագործակցություն։ Վստահ եմ, որ Մաշտոցի փողոցի բացումը նոր սկիզբ է երկու երկրների մշակույթի ու կրթության ոլորտներում»,-ասել է Անդրեասյանը։
Նախորդ տարի Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ բարձրացվել էր փոխադարձ սկզբունքով անվանակոչությունների հարցը՝ Աստանայում Մեսրոպ Մաշտոցի, իսկ Երևանում ղազախ մեծ գրող և ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով։
2025 թվականի ապրիլին Երևանի ավագանին որոշում է ընդունել Ավան վարչական շրջանի Ալմաթիի փողոցի հարակից զբոսայգին անվանակոչել Աբայ Կունանբաևի անունով։

В Астане состоялась церемония открытия новой улицы, получившей имя создателя армянского алфавита Месропа Маштоца, сообщает «Арменпресс».
На церемонии присутствовали вице-премьер Армении Мгер Григорян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, вице-премьер Казахстана Серик Жумангарин, министр культуры и информации Айда Балаева, а также другие высокопоставленные лица.
Айда Балаева в приветственной речи подчеркнула значение этого события. «Сегодняшняя церемония — важный символ дружбы между нашими народами. Наследие Маштоца доказывает, что культура начинается с языка, а развитие общества — с образования. Казахстан и Армения связывают прочные дружественные связи. В этом году мы отмечаем 33-летие установления дипломатических отношений между нашими странами, за эти годы достигнуты значительные успехи в политике, экономике и культуре. Сегодня также будет подписан меморандум о сотрудничестве в музейной, библиотечной и кинематографической сферах», — заявила Балаева.
Министр Армении Жанна Андреасян отметила, что это событие становится важной вехой в истории культурных и дружественных отношений между двумя народами. «Месроп Маштоц — не только духовный и культурный символ армянского народа, но и выдающийся деятель человеческой цивилизации. Его наследие сквозь века передаёт нам невидимый мост образования, культуры и исторической памяти. Армения и Казахстан всегда сотрудничали, дополняя друг друга своими историями, наследием мыслителей и стремлением к будущему. Уверена, что открытие улицы Маштоца станет новым этапом в развитии нашего культурного и образовательного взаимодействия», — сказала она.
Идея о взаимном наименовании объектов была поднята во время визита президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Армению в прошлом году. В рамках этой договоренности в апреле 2025 года Совет старейшин Еревана принял решение назвать парк рядом с улицей Алматы в административном районе Аван в честь великого казахского поэта и основателя казахской литературы Абая Кунанбаева.