Ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը ֆեյսբուքյան եթերումանդրադառնալով Վեդիում տեղի ունեցած հանրային քննարկմանը, գրել է, որ նպատակն էր՝ «ցեմենտի գործարանի շահերը ապահովելը քաղաքացիների առողջության հաշվին»։
Նա նշել է, որ իր, Հովսեփ Ղազարյանի և այլ քաղաքացիների դռնբաց նիստին մասնակցությունը կոպիտ, անօրինական և կանխամտածված կերպով խոչընդոտվել է, գրում է Panorama.am-ը;
«Մեզ խոսքի իրավունքից զրկելու համար օգտագործվել է բացարձակ սուտ պատճառաբանություն՝ իբր իմ դիմումը ստորագրված չի եղել։ Սա պաշտոնական կեղծիք է, քանի որ դիմումս եղել է պատշաճ էլեկտրոնային ստորագրված, ինչն ապացուցվում է «ԷԿԵՆԳ» ՓԲԸ պաշտոնական գրությամբ։
Այսինքն՝ Վեդու համայնքապետարանը քաղաքացիներին խաբելով և իր անօրինականությունը ծածկադմփոց անելու նպատակով պաշտոնական գրությամբ տրամադրել է իրականությանը չհամապատասխանող, ոչ իրավական մերժում։
Բայց սա դեռ ամենը չէ։ Դահլիճը «լցնելու» համար օգտագործվել է վարչական ռեսուրս. մանկապարտեզների, դպրոցների և համայնքային հիմնարկների տնօրենները զբաղեցրել են դահլիճի տեղերը, որպեսզի քաղաքացիները ներս չմտնեն։ Արդյունքում մարդկանց ասում էին՝ «տեղ չկա», մինչդեռ տեսանյութերում բոլորը տեսել են, որ դահլիճը լիքն էր ազատ աթոռներով։
Այս ապօրինության միակ նպատակը եղել է մեկը՝ խուսափել չարաբաստիկ որոշման հանրային հնչեղությունից, որպեսզի առանց աղմուկ անցկացնեն Կարմիր սարի ավիրումը թույլատրող որոշումը։
Հիմա ավելի մանրամասն․ քվեարկության էր դրված «Օրդ Գրուպ» ՍՊԸ-ին Կարմիր sարի օգտակար հանածոների արդյունահանման համաձայնություն տալը, փաստացի Կարմիր Սարը ցեմենտի գործարանի համար քանդելու թույլտվությունը, նիստի ժամանակ տրվեց։ Եվ քանի որ իշխանությունը չէր ուզում, որ նիստում հնչեն փաստեր, հարցեր ու հիմնավորումներ, գործի էին դրվել վեր նշված բոլոր ապօրինի գործողությունները։
Այսինքն՝ ամբողջ ապօրինությունն իրականացվել է մեկ նպատակով՝ ապահովել, որ տվյալ ընկերությունը ստանա ցանկալի որոշումը։
Ահա սա է այն «ժողովրդավարությունը», որը ներկայացնում է ՔՊ-ն՝ երբ իրենց բիզնես շահերի համար, քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները ոտնահարելով սպասարկում են սեփական բիզնես շահերը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Վեդու համայնքապետարանի ավագանու նիստում ավագանին՝ Գարիկ Սարգսյանի նախագահությամբ միաձայն կողմէ քվեարկել «Օրդ Գրուպ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված Կարմիր սարի կրաքարային մերգելների օգտակար հանածոյի արդյունահանման նախագծին։
Կարմիր սարը գտնվում է Արարատյան դաշտի ամենագյուղատնտեսական գոտում: Այն նաև կենսաբազմազանության եզակի գանձարան է` հանդիսանում է կարմիրգրքային 14 տեսակ բույսերի աճելավայր և 16 տեսակ կենդանիների ապրելավայրը:

21 Ноябрь 2025 - 11:54 AMT
Активист Артур Чахоян заявил, что прошедшее в Веди общественное обсуждение было организовано исключительно для того, чтобы обеспечить интересы цементного завода в ущерб здоровью граждан.
По его словам, участие в открытом заседании было грубо, незаконно и умышленно воспрепятствовано ему, Овсепу Казаряну и другим гражданам, сообщает «Panorama.am ». Он отметил, что причиной отказа стало якобы отсутствие подписи на его заявлении.
«Это официальная фальсификация, поскольку мое заявление было должным образом подписано в электронном виде, что подтверждено официальным письмом ЗАО «ЭКЕНГ», – написал он. – мэрия Веди, обманывая граждан, выдала официальный отказ, который не соответствует действительности и не имеет юридической силы».
Чахоян также сообщил, что для «заполнения зала» были привлечены административные ресурсы – места заняли руководители детских садов, школ и других муниципальных учреждений, чтобы не допустить на заседание граждан. «Людям говорили, что мест нет, хотя на видеозаписях видно множество пустых стульев», – добавил он.
По его словам, цель этих действий была одна – избежать публичного резонанса при принятии спорного решения, разрешающего уничтожение Красной горы. В ходе заседания единогласно было одобрено предоставление ООО «Орд Груп» разрешения на добычу полезных ископаемых на Красной горе (Кармир Сар), что по сути означает разрешение на снос территории ради нужд цементного завода.
«Власти не хотели, чтобы в зале звучали факты, вопросы и аргументы, и пошли на все эти незаконные шаги. Вся эта кампания имела одну цель – обеспечить желаемое решение для конкретной компании», – подчеркнул он.
«Вот она – демократия по версии партии «Гражданский договор», когда ради собственных бизнес-интересов нарушаются конституционные права граждан», – резюмировал Чахоян.
В муниципалитете Веди под председательством Гарика Саргсяна единогласно проголосовали за проект ООО «Орд Груп» по добыче маргелей на Красной горе. Этот район входит в аграрно важную часть Араратской равнины и является уникальным природным резервом: здесь произрастают 14 видов растений из Красной книги Армении и обитают 16 охраняемых видов животных.