ՀՀ–ն Բրազիլիայում ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 30-րդ՝ COP30 հանդիպման շրջանակում կարևոր փաստաթղթեր է ստորագրել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։
Նա նշել է, որ այցը հագեցած է եղել երկկողմ հանդիպումներով ու բովանդակալից օրակարգով։
«Բարձր մակարդակի միջոցառումներին ներկայացրեցինք 2026 թվականին Հայաստանում հյուընկալվող ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովի՝ CoP17-ի օրակարգը, մեր երկրի տեսլականը և նախաձեռնությունները։ Այցի շրջանակում ստորագրվեցին մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, որոնք նոր հնարավորություններ կբացեն ապագա համագործակցությունների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

21 Ноябрь 2025 - 13:14 AMT
Армения подписала ряд ключевых документов в рамках 30-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP30), проходящей в Бразилии. Об этом сообщил министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян на своей странице в Facebook.
По его словам, визит был насыщен двусторонними встречами и содержательной повесткой. На мероприятиях высокого уровня Армения представила повестку 17-й конференции по Конвенции ООН о биоразнообразии (COP17), которая пройдёт в Ереване в 2026 году, а также климатическое видение страны и экологические инициативы.
Матевосян подчеркнул, что подписанные документы откроют новые возможности для будущего международного сотрудничества в сфере охраны окружающей среды и биоразнообразия.