ՀՀ–ն Բրազիլիայում ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 30-րդ՝ COP30 հանդիպման շրջանակում կարևոր փաստաթղթեր է ստորագրել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։
Նա նշել է, որ այցը հագեցած է եղել երկկողմ հանդիպումներով ու բովանդակալից օրակարգով։
«Բարձր մակարդակի միջոցառումներին ներկայացրեցինք 2026 թվականին Հայաստանում հյուընկալվող ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովի՝ CoP17-ի օրակարգը, մեր երկրի տեսլականը և նախաձեռնությունները։ Այցի շրջանակում ստորագրվեցին մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, որոնք նոր հնարավորություններ կբացեն ապագա համագործակցությունների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

As part of the 30th session of the UN Framework Convention on Climate Change (COP30) held in Brazil, Armenia has signed several significant documents that will pave the way for future climate cooperation. This was shared by Armenia’s Minister of Environment Hambardzum Matevosyan in a Facebook post.
He described the visit as rich in bilateral meetings and meaningful discussions. During high-level events, Armenia presented the agenda for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, which will be hosted in Yerevan in 2026, along with its national climate vision and initiatives.
According to Matevosyan, the agreements signed during COP30 will unlock new opportunities for international collaboration in environmental and biodiversity protection.