Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի 12-րդ համաժողովն անցկացվելու է Երևանում 2027 թվականին։
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 11-րդ համաժողովի և Ծխախոտային արտադրանքի անօրինական առևտրի վերացման արձանագրության կողմերի հանդիպման չորրորդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանն ընտրվել է որպես կողմերի 12-րդ համաժողովի հյուրընկալող երկիր։ Հայաստանը նաև ընտրվել է որպես Արձանագրության կողմերի հանդիպման հինգերորդ նստաշրջանի հյուրընկալող երկիր»,–ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս ընտրությունը վերահաստատում է միջազգային հանրության աճող վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ` որպես հանրային առողջության պահպանման, ինչպես նաև ծխախոտի օգտագործման և անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի գործընթացների կարևոր դերակատարի:
Նշվում է նաև, որ Հայաստանին այժմ վստահված է ծխախոտի «համաճարակի» դեմ պայքարի պատասխանատու աշխատանքը՝ նպաստելու մարդկության դեմ ծառացած ներկա հանրային առողջության ոլորտում և անօրինական առևտրի վերացման բնագավառներում մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Կոնվենցիայի կողմերի 12-րդ համաժողովը (COP12) և Արձանագրության կողմերի հանդիպման հինգերորդ նստաշրջանը կայանալու են Երևանում 2027 թվականին

The 12th session of the Conference of the Parties to the World Health Organization Framework Convention on Tobacco Control (COP12) will be held in Yerevan in 2027.
According to the Armenian Ministry of Foreign Affairs, this decision was made during the 11th Conference of the Parties and the 4th session of the Meeting of the Parties to the Protocol to Eliminate Illicit Trade in Tobacco Products. Armenia was selected not only to host COP12, but also the 5th session of the Protocol meeting.
The announcement highlights that this decision confirms the international community’s growing confidence in Armenia’s role in promoting public health and combating tobacco use and illicit tobacco trade.
It further notes that Armenia is now entrusted with a vital responsibility in the fight against the tobacco "epidemic," helping to address key global public health and illicit trade challenges.