Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ նախորդ գիշեր մայրաքաղաքում արձանագրվել է օդի որակի զգալի վատթարացում, ինչի պատճառ են դարձել Հայաստանի մի շարք վայրերում տեղի ունեցած խոշոր հրդեհները։ Այդ մասին նա խոսել է գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում։
Քաղաքապետն ընդգծել է, որ նման հրդեհներից արտանետված տոքսինները վտանգավորությամբ զգալիորեն գերազանցում են շինարարական փոշին, որի դեմ ներկայումս ակտիվ պայքար է տարվում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ենթադրում եմ, որ շատերդ նաև տեսել եք ձեր կամ կողքի բակերում ինչ-որ մեկին, որը հավաքում է տերևներն ու վառում։ Սիրելի՛ երևանցիներ, տերևների և աղբի այդ փոքրիկ «գործարանները» ուղղակի թունավորում են ձեզ, շրջակա միջավայրն ու երեխաներին։ Սա նորմալ չէ:
Եվ պետք է հասկանանք թունավորման աստիճանը: Երբ անընդհատ խոսում ենք շինարարական փոշուց, դա 3-5 անգամ ավելի նվազ վտանգավորություն ունի:
Ձմռան ամիսներին օդի շարժը դանդաղ է, այսինքն՝ եթե մի տեղ դա այրվեց, ժամերով էդ տոքսինները մնում են օդում»,- ասել է քաղաքապետը։
Ավինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ձևավորել համապատասխան գործիքակազմ ու մշակել մեխանիզմներ՝ խնդրի կարգավորման համար։ Նրա խոսքով՝ պետք է ձեռնամուխ լինել դրա դեմ պայքարին, քանի որ ամեն տարվա նոյեմբերին Երևանում նկատվել է օդի վիճակի վատթարացում։

Мэр Еревана Тигран Авинян призвал горожан прекратить сжигание листьев и мусора во дворах, подчеркнув, что эти маленькие «заводы» отравляют людей, окружающую среду и детей. Об этом он заявил на оперативном совещании, сославшись на значительное ухудшение качества воздуха в столице из-за масштабных пожаров в различных регионах Армении.
По словам Авиняна, выбрасываемые при таких пожарах токсины гораздо опаснее строительной пыли, с которой в настоящее время активно борются. «Предполагаю, что многие из вас видели, как кто-то во дворе собирает и сжигает листья. Эти маленькие “заводы” просто отравляют вас», — отметил он, сообщает 1lurer.am .
Он подчеркнул, что важно понимать уровень отравления: «Когда мы говорим о строительной пыли, она в 3–5 раз менее опасна». Мэр добавил, что зимой движение воздуха замедляется, и если что-то сжигается, токсины могут оставаться в воздухе часами.
Авинян заявил о необходимости разработать инструменты и механизмы для регулирования этой проблемы и призвал к немедленным действиям, поскольку каждую осень в ноябре в Ереване наблюдается ухудшение состояния воздуха.