ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում ակտիվ փուլում է նոր կենսաչափական համակարգի ներդրման լայնածավալ և համապարփակ գործընթացը։
Նա տեղեկացրել է, որ Երևանում ամենաբանուկ առևտրի երկու համալիրներում՝ մոլերում, կբացվեն գերժամանակակից գրասենյակներ՝ կենսաչափական տվյալների հավաքագրման բոլորը մեկում ինքնասպասարկման սարքավորումներով, մանկական խաղասրահով, սպասարկման միջազգային ստանդարտներով,–հայտնում է Արմենպրեսը։
«Շուտով մեր քաղաքացիներն ականատես կլինեն ծավալուն շինարարական աշխատանքների հանրապետության բոլոր մարզերում։ Մասնավոր գործընկերոջ՝ HayPass-ի կողմից ներկայացվել և մեր կողմից արդեն իսկ հաստատվել է 13 գրասենյակ, ևս 10-ն ընտրության փուլում է։
Հիմնովին վերանորոգվում է վարչական շենքը, որը ծառայելու է նաև որպես միջազգային ստանդարտներով կառուցվող տվյալների կենտրոն։ Այստեղ են իրականացվելու անձը հաստատող փաստաթղթերի անհատականացման և տպագրման աշխատանքները։ Շենքն ամբողջովին նորոգված, ամրակայված, կահավորված և վերազինված կլինի՝ նույն բարձր ստանդարտով՝ 24-ժամյա ՏՏ մոնիտորինգային գործիքակազմով, տեխնիկապես հագեցված հարմարավետ գրասենյակներով։
Այսպիսով՝ մենք արժանապատիվ պայմաններ ենք ապահովում նաև աշխատակազմի համար, որովհետև հավատում ենք, որ որակյալ ծառայությունների մատուցումը սկսվում է այստեղից»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ սրանով հանրային ծառայությունների մատուցման բոլորովին նոր ստանդարտ կսահմանվի ՀՀհ–ում՝ փակելով անձնագրային համակարգի հնամաշ և ցածրորակ ենթակառուցվածքի էջը, կոտրելով ոլորտի կարծրատիպերը։

Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян сообщила о широкомасштабном и комплексном процессе внедрения новой биометрической системы в стране.
По её словам, в двух самых посещаемых торговых центрах Еревана появятся ультрасовременные офисы, оснащённые биометрическими терминалами самообслуживания «всё в одном», детскими игровыми зонами и обслуживанием по международным стандартам, сообщает «Арменпресс».
«Скоро наши граждане станут свидетелями масштабных строительных работ во всех регионах республики. Частным партнёром HayPass уже представлены и утверждены 13 офисов, ещё 10 находятся на стадии отбора», — заявила она.
Полностью обновляется административное здание, которое также станет центром обработки данных, соответствующим международным стандартам. В нём будут выполняться персонализация и печать удостоверяющих личность документов. Здание будет полностью отремонтировано, укреплено, оснащено современной техникой, оборудовано комфортными офисами и 24-часовой ИТ-системой мониторинга.
«Таким образом мы создаём достойные условия труда для сотрудников, ведь качественное предоставление услуг начинается именно с этого», — подчеркнула министр.
Она добавила, что с этим шагом в Армении будет установлен совершенно новый стандарт предоставления государственных услуг, что позволит закрыть страницу устаревшей паспортной системы и разрушить стереотипы, сложившиеся в этой сфере.