Օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանում հաշվառված ավտոմեքենայով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար վարչական ակտը կստանան ու պարտավորությունները մարելու պարտականություն կունենան սահմանին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացվող վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ այժմ, եթե օտարերկրացին խախտում է թույլ տալիս ՀՀ-ում չհաշվառված ավտոմեքենայով, և այն արձանագրվում է տեսանկարահանող սարքերով, վարչական ակտն ուղարկվում է սահմանապահ ծառայություն, որտեղ նա ստանում է ծանուցումը և մարում պարտավորությունները։
«Սակայն խնդիր ենք ունենում, երբ օտարերկրացիները նմանատիպ խախտում են իրականացնում ՀՀ տարածքում հաշվառված տրանսպորտային միջոցով: Հետագայում ակտն ուղարկվում է տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը, առավել շատ հանդիպում է վարձույթով տրվող մեքենաների դեպքում: Տեղեկացնում են, որ սեփականատերը չի եղել վարորդը, այլ վարորդը եղել է օտարերկրացին, և ակտն ուղարկվում է օտարերկրացու հաշվառման հասցեով իր ծագման երկիր»,-ասել է Ղազարյանը:
Նման իրավիճակներում պետական բյուջեն տարեկան մոտ 90 մլն դրամ ծախս է կատարում, սակայն մարված տուգանքների թիվը շատ քիչ է լինում։
Նախագծով առաջարկվում է, որ օտարերկրացիների կողմից ՀՀ-ում հաշվառված ավտոմեքենաներով խախտումներ կատարելու դեպքում կիրառվի նույն մոտեցումը, ինչպես չհաշվառված մեքենաների պարագայում՝ վարչական ակտը տրամադրելով սահմանային անցակետում և պարտավորությունը վճարելու պահանջով։
Նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի հավանությունը և ներառվել է ԱԺ լիագումար նիստում քննարկման օրակարգում։

24 Ноябрь 2025 - 13:21 AMT
Иностранные граждане, нарушившие правила дорожного движения на автомобилях, зарегистрированных в Армении, теперь будут получать административные акты и обязаны будут оплатить штраф на границе по аналогии с нарушениями на авто с иностранными номерами. Об этом сообщает «Арменпресс».
Проект поправок в закон «Об особенностях административного производства по делам о нарушениях ПДД, зафиксированных фото- и видеоустройствами» представил заместитель министра внутренних дел Армен Газарян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Он напомнил, что в случае нарушений иностранцами на авто с иностранной регистрацией, административный акт направляется в пограничную службу, где нарушителю вручается уведомление и он оплачивает штраф.
«Но возникают сложности, когда подобные нарушения совершаются на авто, зарегистрированном в Армении. В таком случае акт направляется владельцу машины, чаще всего это арендная компания, которая сообщает, что за рулём был иностранец. Тогда акт отправляется на адрес регистрации этого иностранца в его стране», — пояснил Газарян.
По его словам, подобные случаи обходятся госбюджету примерно в 90 миллионов драмов в год, при этом собираемость штрафов крайне низкая.
Поправки предусматривают применение такой же схемы: в случае нарушений ПДД иностранцами на армянских авто административный акт будет выдаваться на границе с обязательством оплатить штраф.