99 տարեկանում կյանքից հեռացած լեգենդար ֆուտբոլիստ և մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի վերջին հրաժեշտի արարողությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին Մոսկվայի «Սպարտակի» տնային մարզադաշտում՝ «Լուկոյլ Արենայում»։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության մամուլի ծառայությունը, գրում է Championat.com-ը։
Հայտարարվել է նաև, որ այսուհետ ստադիոնի «Ա» տրիբունան կկրի Նիկիտա Սիմոնյանի անունը։
«Նիկիտա Սիմոնյանի անվան «Ա» տրիբունա։ Հավերժ հարազատ ակումբի կողքին»,–գրել է ակումբի մամուլի ծառայությունը։
Հուղարկավորության օրը և վայրը կհայտարարվի ավելի ուշ։
Սիմոնյանը Խորհրդային Միության քառակի չեմպիոն է, Մոսկվայի «Սպարտակի» կազմում՝ ԽՍՀՄ կրկնակի գավաթակիր, այդ ակումբի լավագույն ռմբարկուն՝ խփած 160 գոլով։ 1956 թվականին Նիկիտա Սիմոնյանը ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում դարձել է Մելբուռնի Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր։
Կարիերայի ավարտելուց հետո Սիմոնյանը հաջողության է հասել նաև որպես մարզիչ. Մոսկվայի «Սպարտակի» հետ հաղթել է ԽՍՀՄ առաջնությունը 1962 և 1969 թթ․, իսկ 1973–ին նրա գլխավորությամբ Երևանի «Արարատը» դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն և գավաթակիր:

Прощальная церемония с легендарным советским футболистом и тренером Никитой Симоняном состоится 27 ноября на домашнем стадионе московского «Спартака», сообщила пресс-служба Российского футбольного союза.
Объявлено также, что отныне трибуна «А» этого стадиона будет носить имя Никиты Симоняна, передаёт Championat.com .
«Трибуна “А” имени Никиты Симоняна. Навсегда рядом с родным клубом», — говорится в сообщении пресс-службы «Спартака».
Дата и место похорон будут объявлены дополнительно.
Симонян — четырёхкратный чемпион СССР, двукратный обладатель Кубка СССР в составе «Спартака», лучший бомбардир клуба с 160 голами. В 1956 году он стал олимпийским чемпионом в составе сборной СССР на Играх в Мельбурне.
После завершения карьеры футболиста Симонян добился больших успехов как тренер: со «Спартаком» выигрывал чемпионат СССР в 1962 и 1969 годах, а в 1973 году привёл ереванский «Арарат» к чемпионству и Кубку СССР. Ему было присвоено звание Героя Труда Российской Федерации.