Նոյեմբերի 24-ին Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացած Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի անդամ պետությունների գլխավոր ասամբլեայի 25-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվել է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, հայտնում է ԱԳ նախարարությունը։
Ընտրությունների՝ ազատ տեղերի համար նախատեսված փուլում Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքը՝ ստանալով հնարավոր 161-ից 105 ձայն, ինչը վկայում է մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում Հայաստանի նկատմամբ միջազգային հանրության բարձր վստահության մասին։
Ստանձնելով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեում անդամակցությունը՝ Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ ուղղված մշակութային և բնական ժառանգության պատշպանության, պահպանման և վերականգնման, ինչպես նաև Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների առաջմղման գործում միջազգային ջանքերի խթանմանը:

Armenia has been elected as a member of the UNESCO World Heritage Committee for the first time, reaffirming its commitment to safeguarding cultural and natural heritage.
On November 24, during the 25th session of the General Assembly of the States Parties to the Convention concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage held at UNESCO headquarters in Paris, Armenia was elected as a member of the World Heritage Committee for the first time, according to the Ministry of Foreign Affairs.
In the election phase for open seats, Armenia received the highest number of votes—105 out of a possible 161—demonstrating the international community’s strong trust in Armenia's role in preserving cultural heritage.
By joining the World Heritage Committee, Armenia has reaffirmed its commitment to protecting, preserving, and restoring cultural and natural heritage, and to promoting the core principles of the World Heritage Convention while contributing to international efforts in this field.