Կասեցվել է այս տարվա ընթացքում արդեն 4-րդ հանցավոր «Զանգերի կենտրոնի» գործունեությունը, հայտնում է ոստիկանությունը։
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի ծառայողները անսպասելի խուզարկություն են իրականացրել Երևանում գործող հանցավոր «զանգերի կենտրոնում»՝ կասեցնելով դրա գործունեությունը։ Հանցավոր այդ ցանցի վերաբերյալ տեղեկատվությունը ստացվել է Քրեական ոստիկանության Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում դեռևս ավելի վաղ։
Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության պետ Հայկ Մկրտչյանը նշել է, որ այդ տվյալների հիման վրա պարզվել է, որ մի խումբ անձինք նախապես համաձայնության գալով՝ վարձակալել են Արաբկիր վարչական շրջանում գործող կոմերցիոն տարածք, այն վերածել զանգերի կենտրոնի և կատարել համակարգչային խարդախություններ՝ առանձնապես խոշոր չափերով։
Խմբի անդամները փորձել են խուսափել իրավապահների տեսադաշտից՝ քողարկելով տարածքը, ապահովելով անվտանգություն և հավաքագրելով անձանց, որոնց նախապես վերապատրաստել են հանցավոր սխեմայի իրականացման նպատակով։ Նրանք գործել են ինտերնետային զանգերի և հեռավար վերահսկվող համակարգիչների միջոցով՝ նպատակ ունենալով հափշտակել օտարերկրյա քաղաքացիների գումարները։
Հայաստանում գործող նման խմբերը կապված են այլ երկրներում գործող համանման հանցավոր ցանցերի հետ, որոնք իրենց հերթին թիրախավորել են նաև Հայաստանի քաղաքացիներին։ Այդպիսի կենտրոնների բացահայտումն ու կասեցումը հնարավորություն են տալիս կանխել նմանատիպ հանցագործությունները։
Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության պետը հավելել է, որ չնայած հանցախմբի կիրառած պաշտպանական քայլերին, լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում իրավապահներին հաջողվել է պարզել ներգրավված անձանց ինքնությունները, նրանց դերակատարումը կազմակերպությունում, կիրառվող խարդախ հարթակները և կրիպտո դրամապանակները, որոնք օգտագործվել են ապօրինի ստացված գումարները շրջանառելու նպատակով։
Նրանց մոտ եղել է նաև կոնկրետ ցուցում՝ ինչպես ոչնչացնել համակարգիչներում առկա էլեկտրոնային ապացույցները, եթե իրավապահները հայտնվեն տարածքում։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ նոյեմբերի 20-ին Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության և Քննչական կոմիտեի ծառայողները իրականացրել են անակնկալ ներխուժում, որի արդյունքում հանցախմբի անդամները չեն հասցրել վերացնել քննության համար կարևոր թվային ապացույցները։
Խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ այլ երկրների քաղաքացիներ, ինչպես նաև օգտագործված համակարգչային սարքավորումները։
Հավաքագրված փաստերի հիման վրա Քննչական կոմիտեն անցկացնում է համապատասխան վարույթային գործողություններ՝ պարզելու հանցավոր կազմակերպության բոլոր անդամների քրեադատավարական կարգավիճակը։
Քրեական ոստիկանությունն ակտիվ համագործակցում է այլ երկրների իրավապահ մարմինների հետ՝ տուժած անձանց վերաբերյալ տվյալներ ստանալու նպատակով։

25 Ноябрь 2025 - 08:52 AMT
Полиция Армении сообщила о пресечении деятельности четвёртого с начала года преступного «колл-центра».
20 ноября сотрудники полиции и Следственного комитета провели внезапный обыск в преступном колл-центре в Ереване. Информация о его существовании ранее поступила в Управление по борьбе с киберпреступностью.
Как отметил начальник управления Гаяк Мкртчян, выяснилось, что группа лиц по предварительному сговору арендовала коммерческое помещение в административном районе Арабкир, организовала там колл-центр и занималась мошенничеством в особо крупных размерах.
Участники группы старались избежать внимания полиции, маскируя объект, обеспечивая охрану и обучая привлечённых лиц для реализации преступной схемы. Они использовали интернет-звонки и удалённое управление компьютерами с целью хищения средств у иностранных граждан.
Подобные группы, действующие в Армении, связаны с международными преступными сетями, которые также атакуют и армянских граждан. Их выявление помогает предотвращать подобные преступления.
Несмотря на меры предосторожности, в ходе масштабных оперативно-розыскных действий полиция смогла установить личности участников, их роли в структуре, используемые мошеннические платформы и криптокошельки, через которые оборачивались незаконные доходы.
Группе было дано указание уничтожать цифровые доказательства, если появятся правоохранители. Однако благодаря внезапному рейду 20 ноября подозреваемые не успели это сделать.
В ходе обыска были обнаружены граждане Армении и других стран, а также использовавшееся оборудование.
На основе собранных данных Следственный комитет проводит действия для установления уголовно-процессуального статуса всех участников.
Криминальная полиция активно сотрудничает с правоохранительными органами других стран, чтобы установить личности потерпевших.