2025 թ․ «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գործարար-առաջնորդ, կլիմայի և իրավահավասարության հարցերի պաշտպան Փոլ Փոլմանը խոսել է «Ավրորայի» համահիմնադիր, բարերար և սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանին, որին ապօրինաբար անազատության մեջ են պահում Ադրբեջանում, հայտնում է հիմնադրամը։
Նա նշել է, որ Վարդանյանը մեզ հիշեցնում է, որ նպատակն ավելի զորեղ է, քան պատիժը:
«Մեր ժամանակների մեծագույն անարդարություններից է, որ մարդկային ազատության համար այսպիսի հարթակ կառուցած մարդուն զրկել են ազատությունից։ Սա հիշեցում է այն մասին, թե որքան փխրուն կարող է լինել արդարությունը, և որքան կարևոր է բարձրաձայնել անարդարության մասին»,–ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
«Ռուբեն Վարդանյանը ստեղծել է հնարավորություններ սակավ ռեսուրսներից, դպրոցներ այնտեղ, որտեղ չկա հասանելիություն, և վստահության կամուրջներ՝ ի հեճուկս հակամարտությունների, որոնք շատերը համարել են անհաղթահարելի։ Նա տեսել է վատագույնը մարդկանց մեջ և այն վայրերը, որոնք անտեսված են աշխարհի կողմից։ «Ավրորան» ծնվել է այն նույն տեսլականից, որ երախտագիտությունը զուտ զգացողություն չէ, այլ պատասխանատվություն, որ կարեկցանքը ոչինչ է, եթե չի մղում գործողության»,–ասել է Փոլմանը։
Խոսելով Ռուբենի ժառանգության մասին՝ Փոլմանը նկատեց, որ չնայած Ռուբենի բացակայությունը խորապես զգացվում է, նրա ոգին շարունակում է ոգեշնչել «Ավրորային»՝ շարունակելու իր աշխատանքը և արդարության ու հույսի համար համաշխարհային շարժումը։
Նոյեմբերի 24-ին Բաքվում շարունակվել է հայտնի գործարար, բարերար և Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։

At the 2025 Aurora Prize ceremony, Paul Polman — business leader, sustainability advocate, and member of the Aurora Prize Selection Committee — spoke about Ruben Vardanyan, philanthropist and Aurora co-founder, currently illegally detained in Azerbaijan, according to the Aurora Humanitarian Initiative.
“Ruben reminds us that purpose is stronger than punishment,” Polman stated.
“One of the greatest injustices of our time is to imprison a man who has built platforms for human freedom. It reminds us how fragile justice can be and how vital it is to speak out against injustice,” he said, as quoted by Panorama.am .
“Ruben created opportunity from scarcity, built schools where none existed, and forged bridges of trust in the face of conflicts many deemed irreconcilable. He has seen the worst in humanity and the most neglected places on Earth. Aurora was born of the same belief that gratitude is not just a feeling but a responsibility and compassion is meaningless unless it moves us to act,” Polman continued.
Reflecting on Vardanyan’s legacy, Polman noted that although his absence is deeply felt, his spirit continues to inspire Aurora to carry on its mission and fuel a global movement for justice and hope.
On November 24, Ruben Vardanyan’s politically motivated trial in Baku resumed, widely denounced as a legal farce.