Նոյեմբերի 29-ին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին տոնելու է Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների հիշատակությունը։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի կոնդակով այս տոնը հռչակվել է նաև Աստվածամուխ Սուրբ գեղարդի ուխտի օր։
Այդ օրը Մայր Տաճարում ժամը 10:30 կմատուցվի Սուրբ պատարագ։ Պատարագի ընթացքում դուրս կբերվի Աստվածամուխ Սուրբ գեղարդը, որը հավատացյալների երկրպագության համար Տաճարում կմնա մինչև ժամը 18:00-ն, հայտնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը։
Տոնին նախորդող օրը՝ նոյեմբերի 28-ին, ժամը 17:30 Մայր Տաճարում Երեկոյան ժամերգության ընթացքում տեղի է ունենալու նախատոնակ։ Այդ ընթացքում կբերեն Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների մասունքները։
«Սիրով հրավիրում ենք բարեպաշտ մեր ժողովրդին իրենց աղոթական մասնակցությունը բերելու նախատոնակին և Սուրբ Պատարագին»,- նշում են Մայր Աթոռից։

29 ноября Армянская Апостольская Церковь будет отмечать праздник святых апостолов Фаддея и Варфоломея, принесших христианство в Армению.
По указу Католикоса всех армян Гарегина II, этот день также является днём паломничества к Святому Копью, которым, по преданию, было пронзено тело Христа.
Божественная литургия начнётся в 10:30 в Главном соборе Эчмиадзина, во время которой Святое Копьё будет вынесено и останется для поклонения до 18:00, сообщает Информационная служба Святого Эчмиадзина.
Накануне, 28 ноября в 17:30, в соборе состоится вечерня с предпраздничным богослужением, во время которой будут также выставлены мощи святых апостолов Фаддея и Варфоломея.
«С любовью приглашаем наш благочестивый народ принять молитвенное участие в вечерне и Божественной литургии», — сообщили в Святом Эчмиадзине.