Արցախի խորհրդանիշ դարձած «Մենք ենք մեր սարերը» («Տատիկ-պապիկ») արձանն Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի է ենթարկվել։ Տեղեկությունը տարածել է «Գեղարդ» գիտահետազոտական հիմնադրամը՝ հղում անելով ազգությամբ թալիշ լրագրող Ռահիմ Շալիևի հրապարակմանը։
Շալիևը X հարթակի իր միկրոբլոգում տարածել է տեսագրություն:
«Ադրբեջանցիների կողմից վանդալիզմի է ենթարկվել «Մենք ենք մեր սարերը» պատմական հուշարձանը, որը համարվում է Արցախի խորհրդանիշ»,- նշել է Շալիևը։
Նրա ներկայացրած տեսանյութում արձանի վրա՝ առջևի հատվածում, երևում են ադրբեջաներենով արված տարբեր գրառումներ։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից, դրան հաջորդած էթնիկ զտումից ու հայաթափումից հետո է հատկապես «Մենք ենք մեր սարերը» արձանը գտնվում ադրբեջանցիների թիրախում։ Այս ընթացքում համացանցում պարբերաբար տարածվել են տարբեր լուսանկարներ ու տեսանյութեր՝ արձանը վանդալիզմի ենթարկելու, Ադրբեջանի դրոշով կոթողի մոտ լուսանկարվելու, հայերի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ անելու և գրառելու հետ կապված։
Ժամանակ առ ժամանակ Ադրբեջանում նույնիսկ հայտարարություններ են հնչում հայկական այս հուշարձանը քանդելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ այս տարվա օգոստոսին, Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի պատգամավոր, «Արդարություն, իրավունք, ժողովրդավարություն» կուսակցության նախագահ Գուդրատ Հասանգուլիևն արձանը քանդելու առաջարկ էր արել։

The "We Are Our Mountains" monument, commonly known as "Tatik-Papik" and considered a symbol of Artsakh, has been vandalized by Azerbaijani forces. The news was reported by the Geghard Research Foundation, citing ethnic Talysh journalist Rahim Shaliyev.
Shaliyev posted a video on X, showing Azerbaijani-language graffiti on the front of the statue.
“The historic monument 'We Are Our Mountains,' considered a symbol of Artsakh, has been vandalized by Azerbaijanis,” Shaliyev wrote.
Since the Azerbaijani military offensive against Artsakh on September 19, 2023, followed by ethnic cleansing and forced displacement of Armenians, this monument has repeatedly been targeted. Photos and videos of the statue defaced, Azerbaijani flags displayed at the site, and offensive messages directed at Armenians have circulated online.
From time to time, Azerbaijani public figures have even called for the monument’s destruction. In August 2023, Gudrat Hasanguliyev, a member of Azerbaijan’s Milli Majlis and head of the “Justice, Law, Democracy” party, proposed demolishing the statue.