ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը «Հարցնում է քաղաքացին» հաղորդաշարի ժամանակ, պատասխանելով նախկին սպայի հարցին, ասել է, որ 2019-ից սպաներին բնակարան հատկացնելու ծրագիրը չի գործում։
«2019 թվականից սպաներին բնակարան հատկացնելու ծրագիրն այլևս չի գործում, և մինչ օրս ՊՆ-ն փորձում է լուծել այն մարդկանց խնդիրները, ովքեր տարիներ շարունակ եղել են հերթագրման հերթերի մեջ»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը նշել է, որ ներկայում միակ հնարավորությունը, որ կարող է առաջարկել պաշտպանության նախարարությունը, վերաբերում է զինվորական ծառայություն վերադառնալուն՝ ինչը թույլ է տալիս օգտվել հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելու արտոնյալ պայմաններից։
Պապիկյանը հավելել է, որ պահեստազորում գտնվող սպաները կարող են, pաշտպանության նախարարի հրամանով սահմանված որոշ զորամասերում, վերսկսել ծառայությունը՝ միաժամանակ պահպանելով զինվորական կենսաթոշակի իրավունքը։

26 Ноябрь 2025 - 06:36 AMT
Министр обороны Армении Сурен Папикян в эфире программы «Гражданин спрашивает», отвечая на вопрос бывшего офицера, сообщил, что с 2019 года программа по предоставлению жилья офицерам не действует.
«С 2019 года программа обеспечения офицеров квартирами больше не работает, и по сей день Министерство обороны пытается решить проблемы людей, которые годами стояли в очереди», — отметил он, передаёт «Panorama.am».
Министр уточнил, что на сегодняшний день единственная возможная альтернатива, которую может предложить министерство, — это возвращение на военную службу. Это даёт право на участие в программе льготного ипотечного кредитования для приобретения жилья.
Папикян добавил, что офицеры запаса могут возобновить службу в определённых воинских частях по приказу министра обороны, при этом сохранив право на военную пенсию.