Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 25-ին հանդիպել է «Շենացնենք մեր գյուղը» հասարակական կազմակերպության շահառուներից բաղկացած խմբի ներկայացուցիչների հետ, որոնք ներկայացրել են Կոտայքի մարզի մի շարք դպրոցների մանկավարժներ, քոլեջների դասախոսներ և ավագ դասարանի աշակերտներ։
Քննարկումը կազմակերպվել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության ակտիվության 16-օրյակի» ամենամյա միջազգային քարոզարշավի շրջանակում։
Անդրադառնալով կանանց իրավունքների պաշտպանության թեմային՝ Անահիտ Մանասյանը հայտարարել է, որ «Ընդդեմ գենդերային բռնության ակտիվության 16-օրյակի» մեկնարկը նպաստավոր հարթակ է կանանց ու աղջիկների իրավունքների պաշտպանության առաջնահերթությունը վերահաստատելու համար, ինչպես նաև՝ ոլորտում համակարգային մոտեցման անհրաժեշտությունը շեշտելու։
«Այս օրը ևս մեկ հնարավորություն է ընդգծելու կանանց իրավունքների խթանման և պաշտպանության կարևորությունը։ Մեր հասարակությունում, ցավոք, դեռևս առկա են գենդերային հիմքով բռնության, ընտանեկան բռնության, ինչպես նաև կանանց և աղջիկների նկատմամբ հոգեբանական, տնտեսական ու սեռական բռնության լայն տարածում ունեցող դրսևորումներ»,-ասել է նա։
Նա ներկայացրել է նաև այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են կանանց իրավունքների պաշտպանության և առաջմղման ուղղությամբ՝ շեշտադրելով կարծրատիպերի հաղթահարման անհրաժեշտությունը և հավասարության արժեքների ձևավորումը։ Մանասյանը ընդգծել է, որ կրթական համակարգի բարեփոխումը դարձել է առաջնահերթություն, քանի որ այդ մթնոլորտում են հաճախ ձևավորվում և փոխանցվում մարդու իրավունքներին հակասող մտածելակերպերն ու մոտեցումները։
Պաշտպանը անդրադարձել է նաև ազգային փոքրամասնությունների համայնքներում կանանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման առանձնահատկություններին, ինչպես նաև քննարկել է հաշմանդամություն ունեցող կանանց խնդիրներին առնչվող տարբեր ասպեկտներ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ստացել անմիջական հարցուպատասխանի միջոցով բարձրացնել իրենց մտահոգությունները և ստանալ պարզաբանումներ։

25 ноября Защитник прав человека Армении Анаит Манасян провела встречу с представителями общественной организации «Развиваем нашу деревню» — педагогами из школ Котайкской области, преподавателями колледжей и старшеклассниками. Мероприятие состоялось в рамках международной кампании «16 дней активизма против гендерного насилия».
Говоря о защите прав женщин, Манасян подчеркнула, что старт кампании создаёт благоприятную платформу для подтверждения приоритетности защиты прав женщин и девушек, а также акцентирования внимания на необходимости системного подхода в данной сфере.
«Этот день — ещё одна возможность подчеркнуть важность продвижения и защиты прав женщин. К сожалению, в нашем обществе по-прежнему широко распространены проявления насилия на гендерной почве, домашнего насилия, а также психологического, экономического и сексуального насилия в отношении женщин и девушек», — отметила она.
Манасян представила предпринимаемые шаги по защите и продвижению прав женщин, подчеркнув необходимость преодоления стереотипов и формирования ценностей равенства. Она отметила, что реформирование системы образования стало приоритетом, поскольку именно в этой среде часто формируются и передаются установки, противоречащие правам человека.
Омбудсмен также затронула особенности защиты прав женщин в общинах нацменьшинств и обсудила различные аспекты, касающиеся женщин с инвалидностью.
В ходе встречи участники смогли задать интересующие их вопросы и получить разъяснения в формате открытого диалога.