Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն, անդրադառնալով մայրաքաղաքում արձանագրված օդի աղտոտվածության բարձր ցուցանիշներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ օդի աղտոտվածությունն ունի խիստ սեզոնային բնույթ և պայմանավորված է առավելապես աշխարհագրական գործոններով:
Ըստ նրա՝ այս բնական պրոցեսներն ունեն ցիկլային բնույթ և կրկնվում են ամեն տարի՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։
«Սիրելի երևանցիներ, վերջին օրերին Երևանում օդի աղտոտվածության բարձր ցուցանիշների վերաբերյալ տարբեր մտահոգություններ կան։
Պետք է հստակ արձանագրել, որ աղտոտվածությունը բնորոշ է ոչ միայն Երևան քաղաքին, այլ նաև Երևանին հարակից Արարատյան գոգավորությունում գտնվող Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի մարզերին և հարակից տարածաշրջաններին։
Օդի աղտոտվածությունն այս տարածաշրջանում ունի խիստ սեզոնային բնույթ և պայմանավորված է առավելապես աշխարհագրական գործոններով՝ օդային զանգվածների շրջանառությամբ, չոր անտիցիկլոնային եղանակով և գլխավորապես հարավ-արևելքից չոր, փոշոտ օդային զանգվածների մուտքով և ռելիեֆային պայմաններով։
Այս բնական պրոցեսներն ունեն ցիկլային բնույթ և կրկնվում են ամեն տարի՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Այս գործոնների ազդեցությամբ ձևավորվում է ինվերսիոն ռեժիմ, գրեթե դադարում է օդափոխանակությունը, որը բերում է օդի աղտոտվածության շարունակական կուտակմանը։
Դրանց գումարվել է նաև տարվա այս սեզոնին ջեռուցման, հրդեհների, այրումների արդյունքում տարբեր գազերի, օրգանական փոշու, ծխի ավելացումը օդում, որը օդափոխանակության բացակայության պայմաններում ավելի է սրում իրավիճակը։
Տարածաշրջանում օդի աղտոտվածության նվազեցում տեղի կունենա հյուսիսից ցիկլոնային օդային զանգվածների մուտքով պայմանավորված օդի ինվերսիոն շերտի քայքայման արդյունքում։
Մենք հետագայում կտեղեկացնենք նաև, թե ինչ քայլեր է իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանը՝ խնդրի մեղմման ուղղությամբ»,–ասվում է գրառման մեջ։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan addressed public concerns regarding the city's recent spike in air pollution, stating on his Facebook page that the phenomenon is predominantly seasonal and mainly driven by geographic factors.
According to him, these are natural processes that occur cyclically every year with varying intensity.
“Dear residents of Yerevan, over the past few days, there have been growing concerns about elevated air pollution levels in the capital.
It’s important to clarify that the pollution is not limited to Yerevan alone but also affects the adjacent Ararat Valley, including the provinces of Ararat, Armavir, Aragatsotn, and surrounding areas.
In this region, air pollution follows a distinctly seasonal pattern, shaped mainly by geographic factors, such as air mass circulation, persistent dry anticyclonic weather, the influx of dry and dusty air masses from the southeast, and the region’s topography.
These natural processes are cyclical and repeat annually with differing intensities. Due to these factors, an inversion regime is formed, which significantly reduces air ventilation, leading to the accumulation of pollutants in the atmosphere.
Additionally, seasonal heating, wildfires, and open burning contribute to the presence of various gases, organic dust, and smoke in the air, further aggravating the situation amid the lack of ventilation.
A reduction in air pollution across the region is expected with the arrival of cyclonic air masses from the north, which will disrupt the current inversion layer.
We will also inform the public about the steps the Yerevan Municipality is taking to mitigate the problem,” the post concludes.