Ազգային ժողովի հանձնաժողովում առաջին ընթերցմամբ ուսումնասիրվել է «Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացվել է պատգամավորներ Մերի Գալստյանի և Արուսյակ Մանավազյանի կողմից։
Այս նախագիծը միտված է կարգավորել այն իրավական հարցերը, որոնք առնչվում են ընտանի, թափառող, ծառայողական, ինչպես նաև ժամանցային կամ ցուցադրման նպատակներով օգտագործվող կենդանիների հետ, հայտնում է Factor.am-ը։
Փաթեթում առանձնահատուկ տեղ է տրվել թափառող կենդանիների, մասնավորապես՝ շների խնդրի լուծմանը։ Նախատեսված է կառուցել երեք կացարան տարբեր մարզկենտրոններում՝ որպես վայրեր, որտեղ ժամանակավոր խնամք կստանան կորած, լքված կամ թափառող կենդանիները։ Այս կենտրոններում կապահովվի կենդանիների կերակրումը, բուժումը և պահպանումը, ներառյալ նաև այն կենդանիները, որոնք ժամանակավորապես հանձնվել են խնամքի։

27 Ноябрь 2025 - 10:49 AMT
В парламентском комитете в первом чтении рассмотрен представленный депутатами Мери Галстян и Арусяк Манавазян законопроект «О ответственном обращении с животными», сообщает Factor.am . Документ получил положительное заключение.
Законопроект направлен на правовое регулирование вопросов, связанных с домашними, бездомными, служебными, а также с животными, используемыми в развлекательных или демонстрационных целях.
Особое внимание в проекте уделено проблеме бездомных животных, в частности собак. Предусмотрено строительство трёх приютов в различных областных центрах, где бездомные, потерянные или оставленные животные смогут получить временную помощь. В этих центрах будет обеспечено кормление, лечение и содержание животных, включая тех, кто временно передан под опеку.
Проект также предусматривает введение ответственности за оставление животных, с конкретными мерами наказания за такие действия.