Ներքին գործերի նախարարության լայնածավալ գործողությունների արդյունքում մարվել են Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Սյունիքի մարզերի բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների բոլոր օջախները։ Այդ մասին հայտնել են նախարարությունից, գրում է Արմենպրեսը։
Հրդեհաշիջման գործողություններին մասնակցել է ավելի քան 2700 փրկարար ծառայող, ինչպես նաև Շրջակա միջավայրի նախարարության, Էկոպարեկային ծառայության, ՆԳՆ ոստիկանության ստորաբաժանումներ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, համայնքների բնակիչներ։ Գործողություններին ներգրավվել են 65 հիմնական և մոտ 260 օժանդակ տեխնիկա, ինչպես նաև ՊՆ ուղղաթիռ, որն իրականացրել է 109 թռիչք՝ օդից հետախուզության և հրդեհաշիջման նպատակով։
Առաջին զանգը զանգվածային հրդեհների վերաբերյալ ստացվել է նոյեմբերի 21-ին։ Մարտունու, Վարդենյաց լեռնանցքի, Զոլաքարի, Լճաշենի և մի շարք այլ վայրերում բռնկված հրդեհները մարելու համար ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունն անմիջապես ձեռնամուխ է եղել գործողություններին։ Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է մինչև նոյեմբերի 25-ը լիովին մեկուսացնել հրդեհները նշված վայրերում՝ կանխելով կրակի տարածումը դեպի անտառներ և բնակելի գոտիներ։
Նոյեմբերի 22-24-ը ահազանգեր են ստացվել նաև Տավուշի մարզի Նավուր բնակավայրի և Դիլիջան քաղաքի հարակից անտառածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների մասին։ Դրանք մարելու համար նույնպես իրականացվել են մասշտաբային գործողություններ։ Դիլիջանի ոլորանների և «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մերձակայքում արձանագրված հրդեհները նույնպես հաջողվել է մարել։ Հրշեջներին հաջողվել է կանխել կրակի տարածումը առողջարանային հատված և բնակելի տներ։
ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունը շարունակում է հսկողությունը՝ բացառելու հնարավոր նոր բռնկումները։
Ներքին գործերի նախարարությունը կոչ է անում խստորեն հետևել հրդեհային անվտանգության կանոններին, ցուցաբերել զգոնություն։

В результате широкомасштабных действий Министерства внутренних дел полностью потушены все очаги пожаров, вспыхнувшие в травянистых и растительных зонах областей Гегаркуник, Тавуш, Лори, Ширак, Котайк, Арагацотн и Сюник. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МВД.
В тушении участвовали более 2700 спасателей, а также подразделения Министерства охраны окружающей среды, Экопатрульной службы, полиции МВД, представители госуправления и местных властей, а также жители общин. Были задействованы 65 основных и около 260 вспомогательных единиц техники, включая вертолет Минобороны, который совершил 109 вылетов для воздушной разведки и тушения.
Первое сообщение о масштабных пожарах поступило 21 ноября. Возгорания зафиксированы в Мартуни, на перевале Варденяц, в Золакаре, Лчашене и ряде других населённых пунктов. Спасательная служба МВД немедленно приступила к тушению. К 25 ноября пожары в указанных районах были локализованы, удалось предотвратить их распространение в сторону лесов и жилых зон.
С 22 по 24 ноября поступали также сигналы о пожарах в лесах около села Навур в Тавуше и вблизи города Дилижан. В этих районах были проведены масштабные работы по ликвидации огня. Удалось потушить пожары и в районе дилижанских серпантинов и рядом с курортом «Горная Армения», предотвратив распространение на курортные и жилые объекты.
Спасательная служба МВД продолжает наблюдение, чтобы исключить возможные новые возгорания.
Министерство внутренних дел призывает строго соблюдать правила пожарной безопасности и проявлять бдительность.