Ազգային ժողովի Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին օրենսդրական նախագիծը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը նկատել է, որ ապահովագրական փաթեթներից օգտվելուն նախորդելու են նախնական բուժզննումները, որոնք իրականացվելու են պոլիկլինիկաներում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Արդյո՞ք մեր պոլիկլինիկաները հունվարի 1-ից այս մեծ մասշտաբի աշխատանքին պատրաստ են, թե՞ ոչ։ Հաշվարկներ կա՞ն՝ ինչ կարգի հերթեր են գոյանալու։ Եթե նույնիսկ պատրաստ ենք, մենք տեխնիկապես, մասնագետների առումով, խնդիր ունենք, թե՞ ոչ։ Արդյո՞ք նախատեսվում է այդ բժիշկների, բուժաշխատողների աշխատավարձի բարձրացում. այս մարդիկ էապես ավելի մեծ ծավալի աշխատանք են իրականացնելու»,- այս հարցերը պատգամավորն ուղղել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանին։
Ավանեսյանը նշել է, որ տարեկան բուժզննումներն ու սկրինինգներն ապահովագրական փաթեթի ակտիվացման համար պարտադիր պահանջ են դառնալու միայն 2029 թվականից՝ ըստ նախագծի անցումային դրույթների։
«Ապահովագրական փաթեթի մեկնարկից տարեկան հետազոտություններն ու սկրինինգները դառնալու են անձին հասանելի։ Մենք հասկանում ենք, այդ երկու տարվա ցիկլն անհրաժեշտ է, որ ոչ թե բոլորը հունվարի 1-ին գան ու անցնեն սկրինինգ, հետազոտություն, որ ապահովագրական փաթեթն ակտիվանա, այլ մինչև 2029 թվականը բոլորը նորմալ, հանգիստ կանցնեն իրենց հետազոտությունները:
2029 թվականից հետո, երբ ցիկլը կսկսի նորմալ ընթանալ, պարտադիր կդառնա, որ օրինակ, կանանց համար կրծքագեղձի սկրինինգը որոշակի տարիքի շրջանակներում երկու տարին մեկ պետք է կրկնվի։ Կկրկնվի երկու տարվա մեջ, կշարունակի օգտվել ապահովագրությունից, չի կրկնի՝ նրան հիշեցում կգնա, փաթեթը կսառեցվի, մինչև նորից կգնա ու կօգտվի»,- մանրամասնել է Ավանեսյանը։

Health Minister Anahit Avanesyan announced that under the proposed law on universal health insurance, annual medical checkups and screenings will become mandatory for activating insurance packages only starting in 2029.
During a session of the National Assembly’s Standing Committee on Health Care, lawmakers discussed the feasibility of implementing the comprehensive health insurance plan.
MP Armenuhi Kyureghyan from the Hayastan faction noted that preliminary medical exams conducted in polyclinics will be a prerequisite for accessing insurance packages, Panorama.am reported.
She questioned the Health Minister on whether the country’s polyclinics are prepared for such a large-scale undertaking by January 1. “Are there calculations on the potential queue sizes? Even if we’re ready, do we have the technical capacity and qualified personnel? Are there plans to raise the salaries of doctors and healthcare workers who will be handling significantly more work?” Kyureghyan asked.
In response, Minister Avanesyan explained that, according to the transitional provisions of the draft law, annual checkups and screenings will become mandatory only in 2029.
“Once the insurance package enters into force, annual checkups and screenings will be accessible to everyone. We understand that a two-year adjustment period is necessary so that not everyone rushes in on January 1 for screenings to activate their insurance. Instead, by 2029, everyone will have undergone their checkups in a calm and orderly fashion,” she stated.
“After 2029, when the system is functioning regularly, some screenings, like breast cancer screening for women within a specific age group, will need to be repeated every two years. If the screening is done within that period, insurance access continues. If not, the person will receive a reminder, and their package will be frozen until they complete the checkup,” Avanesyan added.