Ազգային ժողովի Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին օրենսդրական նախագիծը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը նկատել է, որ ապահովագրական փաթեթներից օգտվելուն նախորդելու են նախնական բուժզննումները, որոնք իրականացվելու են պոլիկլինիկաներում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Արդյո՞ք մեր պոլիկլինիկաները հունվարի 1-ից այս մեծ մասշտաբի աշխատանքին պատրաստ են, թե՞ ոչ։ Հաշվարկներ կա՞ն՝ ինչ կարգի հերթեր են գոյանալու։ Եթե նույնիսկ պատրաստ ենք, մենք տեխնիկապես, մասնագետների առումով, խնդիր ունենք, թե՞ ոչ։ Արդյո՞ք նախատեսվում է այդ բժիշկների, բուժաշխատողների աշխատավարձի բարձրացում. այս մարդիկ էապես ավելի մեծ ծավալի աշխատանք են իրականացնելու»,- այս հարցերը պատգամավորն ուղղել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանին։
Ավանեսյանը նշել է, որ տարեկան բուժզննումներն ու սկրինինգներն ապահովագրական փաթեթի ակտիվացման համար պարտադիր պահանջ են դառնալու միայն 2029 թվականից՝ ըստ նախագծի անցումային դրույթների։
«Ապահովագրական փաթեթի մեկնարկից տարեկան հետազոտություններն ու սկրինինգները դառնալու են անձին հասանելի։ Մենք հասկանում ենք, այդ երկու տարվա ցիկլն անհրաժեշտ է, որ ոչ թե բոլորը հունվարի 1-ին գան ու անցնեն սկրինինգ, հետազոտություն, որ ապահովագրական փաթեթն ակտիվանա, այլ մինչև 2029 թվականը բոլորը նորմալ, հանգիստ կանցնեն իրենց հետազոտությունները:
2029 թվականից հետո, երբ ցիկլը կսկսի նորմալ ընթանալ, պարտադիր կդառնա, որ օրինակ, կանանց համար կրծքագեղձի սկրինինգը որոշակի տարիքի շրջանակներում երկու տարին մեկ պետք է կրկնվի։ Կկրկնվի երկու տարվա մեջ, կշարունակի օգտվել ապահովագրությունից, չի կրկնի՝ նրան հիշեցում կգնա, փաթեթը կսառեցվի, մինչև նորից կգնա ու կօգտվի»,- մանրամասնել է Ավանեսյանը։

28 Ноябрь 2025 - 12:27 AMT
Министр здравоохранения Анаит Аванесян заявила, что согласно проекту закона о всеобщем медицинском страховании, обязательные ежегодные медосмотры и скрининги станут необходимым условием для активации страхового пакета только с 2029 года.
Этот вопрос обсуждался на заседании Постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам здравоохранения, где рассматривалась реализуемость проекта комплексного медицинского страхования.
Депутат от фракции «Айастан» Арменуи Кюрегян отметила, что перед получением доступа к страховому пакету граждане должны будут пройти предварительное обследование в поликлиниках, сообщает «Panorama.am ».
«Готовы ли наши поликлиники с 1 января к такой масштабной работе? Есть ли расчёты по возможным очередям? Даже если мы технически готовы, хватает ли специалистов? Планируется ли повышение зарплат врачам и медперсоналу, учитывая ожидаемое увеличение нагрузки?» — обратилась она к министру.
Аванесян пояснила, что, согласно переходным положениям проекта, обязательные обследования будут введены только с 2029 года.
«С начала действия страхового пакета ежегодные обследования и скрининги станут доступны всем. Мы понимаем, что нужен двухлетний адаптационный период, чтобы избежать ситуации, при которой все захотят пройти обследование сразу 1 января. До 2029 года все смогут пройти обследования спокойно и планово», — пояснила она.
«После 2029 года система начнёт работать в нормальном цикле. Например, женщинам в определённом возрасте скрининг молочных желёз придётся проходить каждые два года. Если обследование проведено — страховой пакет действует. Если нет — человек получит напоминание, и доступ к пакету будет заморожен до прохождения процедуры», — добавила министр.