Հայ բալետի պարող Ավետիք Կարապետյանը Հելսինկիի Միջազգային բալետային մրցույթի ժամանակ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: Մրցույթի եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել հունիսի 10-ին: Պարողին հանձնվել է մրցանակ 6000 եվրոյի չափով:
Ավետիք Կարապետյանը ծնվել է 1985-ին Երեւանում, 8 տարի սովորել է Հայաստանի պարարվեստի պետական համալսարանում: Այժմ նա բնակվում է Շվեդիայում:
Տղամարդկանց կարգում գրան-պրի է ստացել ՉԺԴՀ Ազգային բալետային թատրոնի 21-ամյա պարող Խիաոյու Խեն:
Մրցանակ է ստացել նաեւ մրցույթի երկրորդ հայ մասնակից Արման Զազեյանի բալետմայստեր Մարկո Գեոկը
Մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակցել են 29 պարողներ Ֆինլանդիայից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից եւ Բելոռուսից:
Հելսինկիի Միջազգային բալետային մրցույթն ացկացվում է 1984-ից: Այս տարի նրան մասնակցում էին 40 երկրների շուրջ 100 մասնակիցներ:

Armenian ballet dancer Avetik Karapetyan won the second place in the sixth Helsinki International Ballet Competition. The final round of the competition was held on June 10, and Avetik Karapetyan was awarded 6000 euro.
Avetik Karapetyan was born in 1985 in Yerevan, he studied 8 years in the State Choreographic University of Armenia. Currently he lives in Sweden.
21-year-old dancer from China won Gloria Grand Prix.
Marco Geok, ballet master of Arman Zazeyan, the second Armenian participant, has also been awarded a prize.
The first Helsinki International Ballet Competition has carried out since 1984. One hundred dancers accepted to the competition representing about 40 different countries. 29 dancers took part in the final round from Finland, China, South Korea and Belarus.