Հայ բալետի պարող Ավետիք Կարապետյանը Հելսինկիի Միջազգային բալետային մրցույթի ժամանակ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: Մրցույթի եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել հունիսի 10-ին: Պարողին հանձնվել է մրցանակ 6000 եվրոյի չափով:
Ավետիք Կարապետյանը ծնվել է 1985-ին Երեւանում, 8 տարի սովորել է Հայաստանի պարարվեստի պետական համալսարանում: Այժմ նա բնակվում է Շվեդիայում:
Տղամարդկանց կարգում գրան-պրի է ստացել ՉԺԴՀ Ազգային բալետային թատրոնի 21-ամյա պարող Խիաոյու Խեն:
Մրցանակ է ստացել նաեւ մրցույթի երկրորդ հայ մասնակից Արման Զազեյանի բալետմայստեր Մարկո Գեոկը
Մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակցել են 29 պարողներ Ֆինլանդիայից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից եւ Բելոռուսից:
Հելսինկիի Միջազգային բալետային մրցույթն ացկացվում է 1984-ից: Այս տարի նրան մասնակցում էին 40 երկրների շուրջ 100 մասնակիցներ:

13 Июнь 2009 - 13:18 AMT
Армянский танцовщик Аветик Карапетян занял второе место на Международном балетном конкурсе в Хельсинки, финальный этап которого состоялся 10 июня. Ему была вручена премия в размере 6000 евро.
Аветик Карапетян родился в 1985 году в Ереване, 8 лет учился в в Государственном хореографическом университете Армении. На данный момент танцовщик проживает в Швеции.
Обладателем гран-при в мужской категории стал 21-летний танцовщик Национального балетного театра КНДР Хиаою Хе.
Также приз получил балетмейстер второго армянского участника на конкурсе Армана Зазеяна – Марко Геок.
В финальном туре конкурса участвовали 29 артистов балета из Финляндии, Китая, Южной Кореи и Беларуси.
Международный балетный конкурс в Хельсинки проводится с 1984 года. В нынешнем году в нем приняли участие около ста артистов из 40 стран.