Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով հասարակական խորհրդի անդամների մասնակցությամբ հանդիպմանն ասել է, որ պետությունը պետք է ուժեղացնի մարդուն, մարդը պետք է ուժեղացնի պետությանը։
Նա հավելել է, որ մարդուն ուժեղացնելու միայն մի ձև կա՝ կրթություն։
«Պետություն–քաղաքացի հարաբերությունն, իմ պատկերացմամբ, հետևյալն է․ պետությունը պետք է ուժեղացնի մարդուն, մարդը պետք է ուժեղացնի պետությանը։ Հարց է ծագում, իսկ ինչպե՞ս պետք է պետությունն ուժեղացնի մարդուն․ դրա համար կա երեք գործիք․ առաջինը՝ կրթությունն է, երկրորդը՝ կրթությունն է, երրորդը՝ կրթությունն է։ Այսինքն, ես համոզված եմ, որ մարդուն ուժեղացնելու միայն մի ձև կա՝ կրթություն»։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է խորհրդի գործունեության շրջանակում իրականացված աշխատանքները, որոնք միտված են երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա խնդիրների բացահայտմանն ու դրանց լուծման ուղիների ձևավորմանը։ Նա շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման հնարավորության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ բարձրացված հարցերը քննարկման առարկա կդառնան, ինչը կնպաստի դրանց արդյունավետ լուծմանը։
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների կողմից բարձրացված տարբեր հարցերին։ Դրանք վերաբերել են ինչպես երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, այնպես էլ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար պայմանների հասանելիությանը։
Վարչապետը հավելել է, որ այսօրվա հանդիպմանը հնչեցված բազմաթիվ խնդիրների լուծման հիմքում նույնպես կրթությունն է, և հենց այդ մոտեցումից են բխում «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» և «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրերը։
«Այսօրվա շատ խնդիրներ մենք պետք է լուծենք մանկապարտեզ և դպրոց կառուցելով։ Այսօրվա մեր բոլոր խնդիրների լուծումը ես տեսնում եմ կրթության ոլորտում ներդրում անելու մեջ»,– շեշտել է երկրի ղեկավարը։

At a government meeting attended by members of the Public Council on the Protection of Children’s Rights under the Human Rights Defender, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the state must empower the individual, and the individual must, in turn, strengthen the state.
“There’s only one way to empower people. It’s education,” the Prime Minister said, explaining his vision of the state-citizen relationship. “In my view, the relationship between the state and the citizen is this: the state must empower the person, and the person must empower the state. How does the state empower the person? Through three tools: education, education, and education.”
Human Rights Defender Anahit Manasyan presented the Council’s activities aimed at identifying and addressing issues in the protection of children’s rights. She thanked the Prime Minister for the meeting, expressing hope that the issues raised would be considered and addressed effectively.
Pashinyan responded to various questions from participants, including topics on protecting children’s rights and accessibility for people with disabilities.
He reiterated that many of the challenges raised in the meeting could also be addressed through education. Citing this philosophy, he referenced two major government initiatives: the “300 Schools, 500 Kindergartens” and “Academic City” projects.
“We need to solve many of today’s problems by building kindergartens and schools. The solution to most of our issues lies in investing in education,” the Prime Minister concluded.