Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է մայրաքաղաքի օդի աղտոտվածությանը՝ որպես պատճառ նշելով լայնածավալ շինարարությունը, կանաչ տարածքների զանգվածային ոչնչացումը և իշխանությունների անպատասխանատու վարքագիծը։
Ըստ նրա՝ իշխանությունները փոխանակ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն հարցը լուծելու ուղղությամբ՝ ներկայացնում են անհասկանալի արդարացումներ՝ խնդրի պատճառ ներկայացնելով տարածաշրջանի աշխարհագրությունը, «կարծես թե իրենք չեն մայրաքաղաքի ամեն ազատ անկյունում շինթույլտվություն տալիս, առողջ ծառերի զանգվածային հատումներ իրականացնում»։
«Վերջին շրջանում բարձրաձայնվում է մայրաքաղաքում օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակի մասին։ Ցավոք, մտահոգությունները տեղին են, այդ մասին փաստում են «Հիդրօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի տվյալները, IQAir ընկերության ցուցանիշները։
Վտանգված է մեր քաղաքացիների, ծնողների, երեխաների առողջությունը։
Մայրաքաղաքի որոշ թաղամասերում տարբեր օրերի գրանցվում է օդի աղտոտվածության աննախադեպ շեմ։ Վերջին օրերին Ավան-Առինջում 708 բալ է գրանցվել, ինչն ամենաբարձրն է ամբողջ աշխարհում։
Այսպիսի տեմպերով Հայաստանը շուտով կգլխավորի օդի աղտոտվածության ամենաբարձր մակարդակն ունեցող երկրների ցանկը»,–գրել է նա։
Դանիելյանը հավելել է, որ շինարարություն իրականացնելիս օդային ավազան փոշու արտանետումների քանակը նվազեցնելու նպատակով՝ շինարարական ընկերությունները պարտավոր են շինհրապարակում օրվա ընթացքում մի քանի անգամ իրականացնելու ջրցանի կատարում, ինչպես նաև՝ ավազը տեղափոխել փակ պայմաններում, շինարարական մակերեսները փակել պաշտպանիչ ցանցերով։
«Արդյոք վերահսկվո՞ւմ են այս նորմերը։ Ինքներս ականատեսն ենք լինում, որ ոչ հաճախ։ Օդի աղտոտվածության պատճառ են նաև ավտոմեքենաների՝ առանց կատալիզատորների շահագործումը, խցանումները, աղբավայրերը, հանքերը։
Վերջին օրերին ՀՀ տարբեր շրջաններում բռնկված լայնամասշտաբ հրդեհներն էլ ավելի են նպաստում օդի աղտոտվածությանը։
Նշեմ, որ ըստ ԱՀԿ-ի տվյալների՝ օդի աղտոտվածությունը տարեկան մոտ 8 միլիոն մարդու մահվան պատճառ է դառնում։
Սա կարող եք ընդունել որպես ահազանգ և զգուշացում։ Գործ ունենք հանրության առողջության, մարդկային կյանքերի հետ։ Իշխանությունների կողմից նման անպատասխանու վերաբերմունքը դատապարտելի է։ Միլիոնավոր դոլարներն են վատնվում զանազան համերգների, փառատոնների վրա, բայց անչափ կարևոր այս խնդիրը անտեսվում է քաղաքային իշխանությունների կողմից։
Սիրելի քաղաքացիներ, մենք պետք է պահանջենք, որպեսզի գործուն քայլեր ձեռնարկվեն օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակը նվազեցնելու ուղղությամբ։ Դա իրենց պարտականությունն է, ինչից խուսափել չի ստացվելու»,- գրել է Դանիելյանը։
Ավելի վաղ Ավինյանը գրել էր, որ «օդի աղտոտվածությունն այս տարածաշրջանում ունի խիստ սեզոնային բնույթ և պայմանավորված է առավելապես աշխարհագրական գործոններով՝ օդային զանգվածների շրջանառությամբ, չոր անտիցիկլոնային եղանակով և գլխավորապես հարավ-արևելքից չոր, փոշոտ օդային զանգվածների մուտքով և ռելիեֆային պայմաններով»։

Member of Parliament Garnik Danielyan, from the Hayastan faction, raised alarm over dangerous levels of air pollution in Yerevan, attributing the crisis to uncontrolled construction, mass destruction of green areas, and the authorities’ irresponsible behavior.
In a Facebook post, Danielyan accused the government of offering inadequate explanations instead of taking immediate action. He criticized officials for blaming regional geography, “as if they aren’t the ones issuing building permits in every corner of the capital or cutting down healthy trees in large numbers.”
“Concerns about Yerevan’s deteriorating air quality are justified,” Danielyan wrote, citing data from the Hydrometeorology and Monitoring Center and air quality firm IQAir. “The health of our citizens, parents, and children is at risk.”
He noted that some neighborhoods in Yerevan have recorded unprecedented pollution levels. Recently, the Avan-Arinj area reached 708 on the air quality index, reportedly the highest in the world.
“At this pace, Armenia will soon top the global list of countries with the worst air quality,” he warned.
Danielyan stressed that construction companies are legally obliged to spray water several times a day at sites to reduce airborne dust, transport sand in enclosed containers, and use protective mesh to cover work surfaces. However, he questioned whether these norms are being enforced, noting widespread violations.
Other causes of air pollution include cars without catalytic converters, traffic congestion, landfills, mining operations, and, more recently, large-scale wildfires across Armenia.
Citing World Health Organization data, Danielyan noted that air pollution causes around 8 million deaths globally each year.
“This is a public health crisis and a threat to human life,” he stated. “Authorities’ negligence is unacceptable. Millions of dollars are spent on concerts and festivals while this urgent issue is ignored by city officials.”
He called on citizens to demand decisive government action to reduce air pollution, saying, “This is their duty. They cannot avoid it.”
Earlier, Mayor Avinyan claimed Yerevan’s pollution is seasonal and mainly caused by geographic factors, including dry anticyclonic weather, dusty air from the southeast, and local topography.