5 Դեկտեմբեր 2025 - 14:18 AMT
Դեկտեմբերի 4-ին Փարիզում՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի 20-րդ նիստում Հայաստանն ընտրվել է 20-րդ նստաշրջանի փոխնախագահ։
Կոմիտեն որոշում է ընդունել «Տաթևի և Տաթևի Մեծ անապատ վանական համալիրները և Որոտան գետի կիրճը» հուշարձանախմբին ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակի շնորհման հայտադիմում պատրաստելու նպատակով Հայաստանին տրամադրված միջազգային օժանդակության շրջանակներում իրականացված ծրագիրն ամփոփելու վերաբերյալ։
Իր ելույթում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել կոմիտեին՝ տրամադրված միջազգային օժանդակության ծրագրի համար և գնահատանք հայտնեց քարտուղարությանը՝ սերտ և արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։
Նա անդրադարձել է ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքներին և ընդգծել, որ Հայաստանը քարտուղարությանն է ներկայացրել Տաթևի և Տաթևի Մեծ անապատ վանական համալիրները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուժեղացված պաշտպանության ցանկում ներառելու հայտը։
Նստաշրջանի ընթացքում կոմիտեն դիտարկել է նաև 1954թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության քարտուղարության զեկույցը, միջազգային օժանդակության մեխանիզմի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, այս կապակցությամբ ստացված նոր դիմումները։ Անդամ երկրների հայտերի հիմքով՝ Կոմիտեն ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ շնորհեց մի շարք մշակութային օբյեկտների։

5 Декабрь 2025 - 16:08 AMT
4 декабря в центральном офисе ЮНЕСКО в Париже состоялось 20-е заседание Комитета по охране культурных ценностей в случае вооружённого конфликта. Армения была избрана вице-председателем текущего заседания.
Комитет утвердил отчёт по программе, реализованной в рамках международной помощи, предоставленной Армении для подготовки заявки на предоставление статуса усиленной защиты памятникам «Монастырские комплексы Татева и Татевской Великой пустыни и ущелье реки Воротан».
Постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Акопян поблагодарил комитет за международную поддержку и выразил признательность секретариату за эффективное и тесное сотрудничество.
Он рассказал о выполненных в рамках программы работах и сообщил, что Армения официально подала заявку на включение монастырских комплексов Татева в список объектов с усиленной защитой ЮНЕСКО.
На заседании также обсуждался отчёт секретариата по Второму протоколу 1999 года к Гаагской конвенции 1954 года, ход реализации проектов в рамках механизма международной помощи, а также новые заявки. На основе предложений стран-участниц Комитет присвоил статус усиленной защиты ряду культурных объектов.