Դուբայում մեկնարկած աշխարհի առաջնության երկրորդ մրցումային օրը հաջող էր Հայաստանի հավաքականի համար։ Եվս 3 հայ բռնցքամարտիկ հաղթահարել է մեկնարկային փուլի արգելքը։
Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն և աշխարհի առաջնության քառակի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը (67 կգ) ժամանակից շուտ հաղթել է Քենիայի ներկայացուցիչ Վիսման Միվատեին։ Բաչկովի մրցակիցը մի քանի անգամ հայտնվել է նոկդաունի վիճակում, ինչից հետո մրցավարը դադարեցրել է մենամարտը, հայտնում է Factor.am-ը։
67 կգ քաշային կարգում Հայաստանի երկրորդ ներկայացուցիչ Արմեն Մաշակարյանն առաջ է անցել առանց մենամարտի, քանի որ մրցակիցը չի ներկայացել ռինգ։
Հաջող մեկնարկ է ունեցել նաև Արտուշ Հովհաննիսյանը (80 կգ), ով առավելության է հասել Կամերունը ներկայացնող Նգոնա Բրանդոնեի նկատմամբ։
Նախօրեին՝ դեկտեմբերի 4-ին, հաղթանակով հանդես էին եկել նաև Արարատ Հարությունյանը (71 կգ), Վախթանգ Հարությունյանը (75 կգ) և Նարեկ Մանասյանը (92 կգ)՝ ապահովելով իրենց տեղը հաջորդ փուլում։
Հայաստանը աշխարհի առաջնությունում ներկայացված է 14 բռնցքամարտիկով։ Մրցաշարը կտևի մինչև դեկտեմբերի 13-ը։
Ընդհանուր առմամբ առաջնությանը մասնակցում է 108 երկրի 428 մարզիկ՝ 13 քաշային կարգերում։ Մրցանակային ֆոնդը կազմում է ռեկորդային 8 միլիոն դոլար։ Աշխարհի չեմպիոնները կստանան 300 հազար դոլար, երկրորդ տեղը զբաղեցնողները՝ 150 հազար, բրոնզե մեդալակիրները՝ 75 հազար, իսկ հինգերորդ հորիզոնականը գրավողները՝ 10 հազար դոլար։

Второй соревновательный день чемпионата мира по боксу в Дубае стал удачным для сборной Армении: ещё трое спортсменов преодолели стартовый раунд.
Бронзовый призёр Олимпиады в Токио, трёхкратный чемпион Европы и четырёхкратный бронзовый призёр чемпионатов мира Ованнес Бачков (67 кг) одержал досрочную победу над представителем Кении Висманом Мивате. Соперник Бачкова несколько раз оказался в нокдауне, после чего судья остановил бой, сообщает Factor.am.
В этой же весовой категории Армен Машакаpян прошёл в следующий этап без боя, так как его соперник не вышел на ринг.
Артуш Ованнисян (80 кг) также начал турнир с победы, выиграв у представителя Камеруна Нгона Брандоне.
Накануне, 4 декабря, победы одержали и другие армянские боксёры: Арарат Арутюнян (71 кг), Вахтанг Арутюнян (75 кг) и Нарек Манасян (92 кг), обеспечив себе выход в следующий раунд.
На чемпионате мира Армению представляют 14 боксёров. Турнир продлится до 13 декабря.
В соревнованиях участвуют 428 спортсменов из 108 стран в 13 весовых категориях. Призовой фонд составляет рекордные 8 миллионов долларов: чемпионы мира получат по 300 тысяч, серебряные призёры — 150 тысяч, бронзовые — 75 тысяч, а занявшие пятое место — по 10 тысяч долларов.