Ադրբեջանցիները պղծել ու վանդալիզմի են ենթարկել Արցախի Երից Մանկանց վանքը (17-րդ դար), հայտնում է Artsakh Monuments–ը։
«Տարածված տեսանյութի մեջ երևում է, որ անհետացել են բեմի վրա դրված եկեղեցու մանրակերտները, Սուրբ սեղանին հենած խաչքարը։ Ջարդել են գեղաքանդակ խաչքարի ստորին հատվածը, որն ընկած է գետնին։
Աջակողմյա որմնախորշի մեջ տեղադրված քանդակը երեսնիվայր ընկած է։ Կից լուսանկարները մինչև բռնազավթումը և հետո»,–ասվում է գրառման մեջ։
ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ի, զեկույցը ուշադրություն է հրավիրում նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման փաստերին։ USCIRF-ն ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին առաջարկել է մի շարք քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես թիրախային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, թույլ տալ, որ անկախ միջազգային դիտորդները, օրինակ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ մշակութային և կրոնական ժաանգության ցանկը ստուգելու և փաստաթղթավորելու համար: Կառույցը նաև առաջարկել է լսումներ անցկացնել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։

9 Декабрь 2025 - 11:22 AMT
Азербайджанцы осквернили и подвергли вандализму монастырь Ериц Манканц (XVII век) в Арцахе, сообщает проект Artsakh Monuments.
«На распространённом видео видно, что с алтаря исчезли модели церквей, а также крест-камень (хачкар), установленный у Святого Престола. Нижняя часть орнаментированного хачкара разбита и лежит на земле.
Скульптура, ранее установленная в правой настенной нише, лежит лицом вниз. Публикация содержит фотографии до и после оккупации», — говорится в сообщении.
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) также привлекла внимание к фактам систематического уничтожения армянского религиозного и культурного наследия в Арцахе. В своём докладе комиссия рекомендовала правительству и Конгрессу США предпринять ряд мер, включая введение целевых санкций против Азербайджана и допуск независимых международных наблюдателей, в частности, представителей ООН, в Нагорный Карабах и прилегающие территории для инвентаризации и документирования состояния культурных и религиозных объектов. USCIRF также предложила провести слушания в Комитете по международным делам Сената США.