12 Դեկտեմբեր 2025 - 06:24 AMT
Կոնֆերենցիաների լիգայի 5-րդ տուրում Հայաստանի գործող չեմպիոնն ու գավաթակիր «Նոան» սեփական հարկի տակ 2։1 հաշվով կարողացել է կամային հաղթանակ տանել Լեհաստանի փոխչեմպիոն «Լեգիայի» նկատմամբ՝ գործնականում ապահովելով փլեյ-օֆֆի ուղեգիրը։
Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» ստադիոնում կայացած հանդիպման հաշիվը երրորդ րոպեին բացեց «Լեգիայի» դանիացի հարձակվող Միլետա Ռայովիչը` օգտվելով «Նոայի» պաշտպանի ու դարպասապահի անհամաձայնեցված գործողությունից (տեսանյութ)։ Առաջին խաղակեսում երկու թիմերն էլ ունեցան գոլային պահեր, բայց դարպասի այլ գրավում չարձանագրվեց, հայտնում է Factor.am-ը։
Երկրորդ կեսում դաշտի տերերն ավելի վճռական են եղել։ 57-րդ րոպեին բրազիլացի ֆուտբոլիստ Մատեուս Այաշը կարողացել է գրավել մրցակցի դարպասը՝ վերականգնելով հավասարությունը խաղում։ Այդ պահը ևս ներառված է պաշտոնական տեսանյութում։
«Նոայի» առավելությունը հետագայում աճել է, ու թիմն այն կարողացել է նյութականացնել 84-րդ րոպեին։ Այս անգամ աչքի է ընկել բոսնիացի հարձակվող Նարդին Մուլահուսեյնովիչը, որը դարձել է հաղթական գոլի հեղինակ։ Նշենք, որ հենց նա էր կատարել գոլային փոխանցումը Մատեուս Այաշին՝ երկրորդ կեսում գրանցված առաջին գոլի ժամանակ։ Բոսնիացին այս մրցաշարում շարունակում է հիացնել՝ արդեն հինգերորդ անընդմեջ խաղում դառնալով գոլի հեղինակ։
Լեհական ակումբի կազմում հանդես եկող Հայաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Վահան Բիչախչյանը խաղադաշտ է մտել որպես փոխարինող՝ 82-րդ րոպեին։
Տուրից հետո «Նոան» վաստակել է 8 միավոր ու 5-րդ տուրից հետո 13-րդ տեղում է։ «Լեգիան» 3 միավորով զբաղեցնում է 30-րդ հորիզոնականը։ Կոնֆերենցիաների լիգայի փլեյ-օֆֆ են դուրս գալիս առաջին 24 թիմերը։
Նախորդ խաղերում «Նոան» կարողացել է հաղթել խորվաթական «Ռիեկային» (1։0), ոչ-ոքի ավարտել ռումինական «Ունիվերսիտատեա Կրայովայի» (1։1) և շոտլանդական «Աբերդինի» (1։1) հետ հանդիպումները, ինչպես նաև մեկ պարտություն է կրել Չեխիայի գավաթակիր «Սիգմայից» (1։2)։

12 Декабрь 2025 - 07:24 AMT
В пятом туре Лиги конференций УЕФА действующий чемпион и обладатель Кубка Армении «Ноа» на своем поле со счетом 2:1 одержал волевую победу над польской «Легией», практически обеспечив себе путевку в плей-офф.
Встреча прошла на стадионе «Республиканский» имени Вазгена Саргсяна. Счет в матче на третьей минуте открыл датский нападающий «Легии» Милета Райович, воспользовавшись несогласованными действиями защитника и вратаря «Ноа» (см. видео). В первом тайме обе команды создали голевые моменты, однако до перерыва счет не изменился, сообщает «Factor.am».
Во втором тайме хозяева поля действовали решительнее. На 57-й минуте бразильский нападающий Матеус Айаш восстановил равновесие в матче.
Преимущество «Ноа» продолжало расти и на 84-й минуте принесло результат. Победный мяч забил боснийский форвард Нардин Мулахусейнович. Именно он ранее отдал голевую передачу на Айаша в моменте с первым голом. Босниец продолжает впечатлять в этом турнире, отличившись уже в пятом матче подряд.
Полузащитник сборной Армении Ваган Бичахчян, выступающий за «Легию», вышел на поле на 82-й минуте в качестве замены.
После пятого тура «Ноа» набрал 8 очков и занимает 13-е место. У «Легии» 3 очка и 30-я позиция. В плей-офф выходят 24 лучшие команды.
Ранее «Ноа» одержал победу над хорватской «Риекой» (1:0), сыграл вничью с румынским клубом «Университатя Крайова» (1:1) и шотландским «Абердином» (1:1), а также потерпел одно поражение от чешской «Сигмы» (1:2).