13 Դեկտեմբեր 2025 - 07:05 AMT
Բանաստեղծ Պարույր Սևակի մարմարե կիսանդրին, որը հեղինակել է քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանը և որը տեղադրվել է Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակում, հայտնվել է քննադատությունների թիրախում։
Մինչդեռ քանդակագործն այն իր լավագույն գործերից է համարում։
«Սա իմ լավագույն գործերից է, ես արել եմ այն ինչ ցանկացել եմ», ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Քանդակագործը մտածել է սկզբում կիսանդրին կանգնեցնել Պարույր Սևակի տուն-թանգարանում, բայց հասկացել է, որ դպրոցի բակում ավելի կարևոր է։
Մարդկանց շրջանում, սակայն քանդակը հավանաության չի արժանացել։ Օգտատերերին զարամացրել, զայրացրել է Թոքմաջյանի ստեղծած Սևակի քանդակը։ Ոմանք քննադատել են, ասելով՝ որ այն բացարձակ նման չէ Սևակին, ոմանք կոչել՝ «արվեստի ծաղր»։
Մինչդեռ 88 ամյա քանդակագործն ասել է, որ առիթ ունեցել է շփվել Սևակի հետ, հենց այդպես էլ քանդակել է՝ մտախոհ և ժամանակի հետ կռիվ տվող։
Լևոն Թոքմաջյանը ՀՀ ժողովրդական նկարչի կոչում ունի։ Նրա ամենահայտնի գործերից են Մարտիրոս Սարյանի, Լեոնիդ Ենգիբարյանի արձանները Երևանում։: Նա նաև բազմաթիվ այլ գործերի հեղինակ է ինչպես ՀՀ–ում, այնպես էլ արտերկրում։

Мраморный бюст поэта Паруйра Севака, созданный скульптором Левоном Токмаджяном и установленный во дворе средней школы села Зангакатун, стал объектом общественного недовольства.
Тем не менее, сам скульптор считает эту работу одной из своих лучших.
«Это одна из моих лучших работ. Я сделал именно то, что хотел», — заявил он, сообщает портал Auroranews.am .
Сначала Токмаджян планировал установить бюст в доме-музее Севака, но затем решил, что школьный двор — более значимое место.
Скульптура вызвала недоумение и возмущение у части общественности. Некоторые пользователи выразили мнение, что бюст совершенно не похож на Севака, а отдельные комментаторы назвали его «издевательством над искусством».
88-летний скульптор ответил, что имел возможность лично общаться с Севаком и изобразил его как задумчивого человека, борющегося со временем.
Левон Токмаджян носит звание народного художника Армении. Среди его самых известных работ — памятники Мартиросу Саряну и Леониду Енгибаряну в Ереване. Он также является автором множества других произведений как в Армении, так и за её пределами.