Երևանի ավագանին առաջարկում է Վազգեն Սարգսյան փողոցի 6-րդ շենքի հանդիպակաց մայթին հարող կանաչ տարածքում տեղադրել մեծանուն դերասան Մհեր Մկրտչյանի արձանը։ Արձանի հեղինակները վաստակավոր նկարիչ, քանդակագործ Տիգրան Արզումանյանն ու վաստակավոր ճարտարապետ Աշոտ Ալեքսանյանն են։
Նախագիծն ընդգրվելու է ավագանու առաջիկա նիստի օրակարգում, հայտնում է Factor.am-ը։
Մկրտչյանի արձանը տեղադրելու առաջարկով Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին է դիմել Տիգրան Արզումանյանը։
«Կարևորելով Մհեր Մկրտչյանի հիշատակը վառ պահելու, ապագա սերունդներին փոխանցելու, ինչպես նաև անվանի արվեստագետների գործունեությունն ու երախտիքը պատշաճ գնահատելու և ներկայացնելու անհրաժեշտությունը՝ առաջարկվում է տալ համաձայնություն Մհեր Մկրտչյանի արձանի տեղադրմանը»,–ասվում է հիմնավորման մեջ։
1986 թվականին դերասանի ջանքերով հիմնադրվել է Երևանի քաղաքապետարանի Վ. Աճեմյանի անվան արտիստական թատրոնը։
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ՀԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր Մհեր Մկրտչյանը ծնվել է 1930 թվականին՝ Գյումրիում։ Նա ուսանել է այդ քաղաքի նկարչական և երաժշտական դպրոցներում, միաժամանակ հաճախելով թատերական ինքնագործ խմբակ։
1945-1946 թվականներին նա կրթություն է ստացել Մռավյանի անվան թատրոնին կից ստուդիայում, որի ավարտից հետո՝ 1947-ին, ընդգրկվել է նույն թատրոնի հիմնական կազմում։
1951-1956 թվականներին ուսանել է Երևանի պետական գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում։ Մհեր Մկրտչյանը մասնակցել է բազմաթիվ ֆիլմերում, այդ թվում՝ «01-99», «Նվագախմբի տղաները», «Եռանկյունի», «Մենք ենք, մեր սարերը», «Հայրիկ», «Նահապետ», «Կտոր մը երկինք», «Խաթաբալա», «Հին օրերի երգը», «Կովկասի գերուհին», «Միմինո», «Այբոլիտ-66»։

13 Декабрь 2025 - 09:22 AMT
Совет старейшин Еревана планирует рассмотреть предложение об установке памятника выдающемуся актёру Мгеру Мкртчяну в зелёной зоне, примыкающей к тротуару напротив дома №6 на улице Вазгена Саргсяна.
Авторами памятника являются заслуженный художник и скульптор Тигран Арзуманян и заслуженный архитектор Ашот Алексанян.
Как сообщает Factor.am , проект будет включён в повестку предстоящего заседания совета.
С инициативой установки памятника мэру Еревана Тиграну Авиняну обратился Тигран Арзуманян.
«Подчёркивая важность сохранения светлой памяти Мгера Мкртчяна, передачи её будущим поколениям, а также достойной оценки и представления вклада выдающихся деятелей искусства, предлагается дать согласие на установку памятника Мгеру Мкртчяну», — говорится в обосновании.
В 1986 году при участии актёра был основан Артистический театр имени В. Аджемяна при мэрии Еревана.
Народный артист СССР, лауреат Государственной премии Армянской ССР Мгер Мкртчян родился в 1930 году в Гюмри.
Он учился в художественной и музыкальной школах родного города, одновременно посещая театральный кружок. В 1945–1946 годах проходил обучение в студии при театре имени Мравяна, а в 1947 году вошёл в основной состав театра.
С 1951 по 1956 год учился в Ереванском государственном художественно-театральном институте. Мгер Мкртчян снялся во множестве фильмов, среди которых «01-99», «Парни музкоманды», «Треугольник», «Мы и наши горы», «Отец», «Наапет», «Кусочек неба», «Хатабала», «Песня прошедших дней», «Кавказская пленница», «Мимино», «Айболит-66».