16 Դեկտեմբեր 2025 - 07:55 AMT
2026 թվականի սեպտեմբերի 10-13-ը Հայաստանում կանցկացվի միջազգային խմբային հեծանվաերթ, որի մասնակիցները կանցնեն մոտ 500 կմ երթուղի՝ Երևանով և ՀՀ տարբեր մարզերով։ Մրցաշարի կազմակերպման նպատակով ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը։
Նախատեսվում է 4 երթուղի՝ Երևան-Մարտունի, Իջևան-Ստեփանավան, Վանաձոր-Ապարան-Քարի լիճ և Գյումրի-Աշտարակ-Վաղարշապատ-Երևան։
Մրցաշարը գրանցվել է Միջազգային ֆեդերացիայի օրացուցային պլանում և կիրականացվի միջազգային մասնագիտացված կազմակերպության հետ համագործակցությամբ։
Միջոցառումը նպատակ ունի խթանել հեծանվասպորտի և զբոսաշրջության զարգացումը, ինչպես նաև ապահովել Հայաստանի լայն միջազգային ճանաչումը։

С 10 по 13 сентября 2026 года в Армении состоится международный групповой веломарафон, в рамках которого участники проедут около 500 км по маршрутам, проходящим через Ереван и различные области республики. Для подготовки турнира состоялось первое заседание межведомственной комиссии под председательством министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян.
Предусмотрены четыре основные трассы: Ереван–Мартуни, Иджеван–Степанаван, Ванадзор–Апаран–озеро Кари и Гюмри–Аштарак–Вагаршапат–Ереван.
Соревнование включено в календарный план Международной федерации и пройдет в сотрудничестве с профильной международной организацией.
Цель мероприятия — содействовать развитию велоспорта и туризма, а также повысить международную узнаваемость Армении.