Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին ARARAT թանգարանում կանցկացվեն «Բաց դռների օրեր»։ Մուտքն ազատ է։
Այս տարի, ի լրումն հայկական կոնյակի պատմությունն ու ստեղծագործական նրբությունները բացահայտող դասական շրջայցի, այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու «Վարպետության եզրերը» ժամանակավոր ցուցադրությանը, որը կիրականացվի Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ:
Այստեղ ներկայացված կլինեն Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի հավաքածուից հայկական ժանյակի և մետաղի գեղարվեստական` ցանցահյուսազարդ (ֆիլիգրան) տեխնիկայով ստեղծված եզակի նմուշներ:
«Այս ցուցադրությունը վարպետության էության մասին է՝ այն անտեսանելի շնորհքի, որը ժամանակի, համբերության և նվիրումի միջոցով նյութը վերածում է արվեստի։ Վարպետությունն է, որ ձևավորում է հայկական կոնյակը՝ տարիների փորձով և խնամքով, և նույն վարպետությունն է, որ թել առ թել հյուսում է հայկական նուրբ ժանյակը։ Թեև տարբեր նյութերից ծնված, դրանք խոսում են միևնույն լեզվով՝ ստեղծագործ վարպետության լեզվով»,- ընդգծել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
«ARARAT-ի հարկի ներքո այս առարկաների ներկայացումն ունի շատ խորհրդանշական բնույթ, քանի որ ARARAT-ի ստեղծած արդյունքը ևս ճաշակի, աշխատասիրության` համբերատարության խտացում է: Թանգարանային այս առարկաների հյուրընկալումն այստեղ ստեղծում է մի նոր մշակութային մթնոլորտ»,- նշել է ցուցադրության համադրող Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը:
«Վարպետությունը միայն հմտություն չէ, այլ մտածողություն, արժեհամակարգ և սերնդեսերունդ փոխանցվող աշխարհայացք։ Այստեղ հատվում են այն եզրերը, որտեղ ավանդույթն ու նորարարությունը չեն բաժանվում, այլ միավորվում են՝ ձևավորելով ինքնության և ստեղծարարության նորացված պատմություն»,- ասել է Հայաստանի ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանը։

On December 20 and 21, the ARARAT Museum will host Open Doors Days. Admission is free.
This year, in addition to the classic tour revealing the history of Armenian brandy and the intricacies of its creation, visitors will have the opportunity to explore the temporary exhibition “Facets of Mastery”, organized in collaboration with the Museum of Folk Art of Armenia.
The exhibition will feature unique examples of Armenian lace and artistic silverwork created using the filigree technique, drawn from the collection of the Museum of Folk Art of Armenia.
“This exhibition is about the essence of Mastery – that invisible gift which, through time, patience, and devotion, transforms material into art. It is mastery, shaped by years of experience and care, that creates Armenian brandy, and the same mastery that weaves delicate Armenian lace thread by thread. Though born of different materials, they speak the same language – the language of creative mastery,” emphasizes Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.
“The presentation of these objects under the roof of ARARAT is deeply symbolic, as the product created by ARARAT is itself a concentration of taste, diligence, and patience. Exhibiting these artifacts here creates a new cultural atmosphere,” notes exhibition curator Narek Van Ashughatoyan.
“Mastery is not only a skill, but also a way of thinking, a value system, and a worldview passed down from generation to generation. Here lie the intersections where tradition and innovation are not divided but united, shaping a renewed story of identity and creativity,” says Lusine Toroyan, Director of the Museum of Folk Art of Armenia.