Հունիսի 14-ին նիդեռլանդական «Արեւելյան Եվրոպա» կենտրոնը Թիլբուրգ քաղաքում կազմակերպել էր Արեւելյան Եվրոպայի ազգային մշակութային փառատոն:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել միջմշակութային երկխոսությանը, ծանոթացնել այդ երկրներում զբոսաշրջության հնարավորություններին: Փառատոնին մասնակցեցին Հաագայում հավատարմագրված Արեւելյան եւ Կենտրոնական Եվրոպայի բազմաթիվ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, տարբեր քաղաքների համայնքային կառույցների ներկայացուցիչները:
Փառատոնին ներկա էին քաղաքային իշխանությունների, հոլանդական գործարար շրջանակների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի տաղավարը ձեւավորել էին Հաագայում ՀՀ հյուպատոսությունը եւ Էյնդհովենի «Ալֆա-Երեւան» հայկական համայնքը: Ազգային տաղավարներին եւ խոհանոցին ծանոթանալուց հետո տեղի ունեցավ համերգ, որի ժամանակ ներկայացվեցին նաեւ հայկական ժողովրդական երգերը, պարերն ու երաժշտությունը:

15 Июнь 2009 - 17:08 AMT
14-го июня центр “Восточная Европа” в голландском городе Тилбург организовал фестиваль национальных культур Восточной Европы.
Цель программы – способствовать развитию межкультурного диалога и ознакомить с туристическим потенциалом стран-участников фестиваля. В фестивале приняли участие дипломатические представительства многих стран Западной и Центральной Европы аккредитованных в Гааге, а также представители общин разных городов.
На фестивале присутствовали представители городских властей, предпринимательских кругов и общественных организаций Голландии.
Армянский павильон оформили представители консульства РА в Гааге и армянская община “Альфа – Ереван” Эйндговена. После просмотра национальных павильонов и ознакомления с кухней, состоялся концерт, на котором были представлены армянские национальные песни, танцы и музыка.