Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան՝ UWW-ն, ամփոփել է 2025 թվականի մրցաշրջանի արդյունքները՝ տարբեր անվանակարգերում։
«Տարվա վերադարձ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել 77 կգ քաշային կարգում հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, Փարիզի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան ֆեյսբուքյան էջում նաև հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ ներկայացվում է հայ մարզիկի մրցելույթների ուղին և հաղթանակին հասնելու բարդ ճանապարհը։
Ըստ UWW-ի՝ Ամոյանն անցել է բարդ փորձությունների միջով՝ իր վերջին աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճելով 2021 թվականին Օսլոյում՝ 72 կգ քաշային կարգում։ Այնուհետև նա տեղափոխվել է 77 կգ քաշային կարգ, ինչը ուղեկցվել է մարտահրավերներով և բարդություններով։ 2022 և 2023 թվականների աշխարհի առաջնություններում, ինչպես նաև 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերում, նա սահմանափակվել է բրոնզե մեդալներով։
Սակայն 2025 թվականը դարձել է բեկումնային։ Զագրեբում անցկացված աշխարհի առաջնությունում 26-ամյա մարզիկը հանդես է եկել իր կարիերայի ամենահաջող գոտեմարտերով։ Եզրափակիչ փուլում նա 9։1 հաշվով առավելության է հասել գործող օլիմպիական չեմպիոն Նաո Կուսակայի (Ճապոնիա) նկատմամբ՝ հռչակվելով Փարիզի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն։
«Ես աշխարհի չեմպիոն դարձա 2021 թվականին [72 կգ քաշային կարգում], բայց ես իսկապես ուզում էի դառնալ աշխարհի չեմպիոն 77 կգ քաշային կարգում։ Երկու տարի պայքարում էի վնասվածքների դեմ, և ոչինչ այնպես չէր ընթանում, ինչպես պետք է։ Բարեբախտաբար, այս աշխարհի առաջնությունում ես պատրաստ էի՝ մտավոր, ֆիզիկապես և ֆունկցիոնալ առումով, և Աստծո շնորհիվ ես կարողացա հաղթանակ տանել և դառնալ աշխարհի կրկնակի չեմպիոն», – ասել է Մալխաս Ամոյանը։

19 Декабрь 2025 - 12:55 AMT
Международная федерация борьбы (UWW) подвела итоги сезона 2025 года и присудила Малхасу Амояну звание «Возвращение года». Армянский борец в весе до 77 кг (греко-римский стиль) — бронзовый призёр Олимпийских игр в Париже, двукратный чемпион мира и четырёхкратный чемпион Европы, сообщает Panorama.am .
На странице UWW в Facebook опубликовано видео, в котором подробно показан путь Амояна — от трудностей до новой победы. После первого титула чемпиона мира в 2021 году в Осло (72 кг) он перешёл в более тяжёлую весовую категорию — 77 кг, где столкнулся с чередой травм и неудач. В 2022 и 2023 годах, а также на Олимпиаде 2024 года он завоевывал только бронзу.
Но 2025 год стал прорывным: на чемпионате мира в Загребе 26-летний борец провёл лучшие схватки в своей карьере. В финале он победил действующего олимпийского чемпиона Нао Кусаку из Японии со счётом 9:1 и стал олимпийским чемпионом в Париже.
«Я стал чемпионом мира в 2021 году (72 кг), но очень хотел добиться этого в 77 кг. Два года боролся с травмами, всё шло не так. К счастью, на этом чемпионате я был полностью готов — морально, физически и функционально, и с Божьей помощью я победил и стал двукратным чемпионом мира», — сказал Малхас Амоян.