23 Դեկտեմբեր 2025 - 09:29 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Սասունցի Դավիթ» բալետ-օրատորիան, որի առաջնախաղը արժանացավ բացառիկ հաջողության և հանդիսատեսի բուռն արձագանքին, 2026 թվականից կընդգրկվի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի խաղացանկում, հայտնում է քաղաքաապետարանը։
Բալետ-օրատորիայում մասնակցում են Երևան քաղաքի երաժշտական և արվեստի դպրոցների սաները, ինչը ստեղծագործությանը հաղորդում է առանձնահատուկ կրթամշակութային և սերունդների միջև կապի արժեք։
Առաջնախաղի հիշարժան օրերից հետո ստեղծագործությունը կրկին կցուցադրվի նույն թատրոնի բեմում՝ 2026-ի հունվարի 28-ին, ժամը 19:00-ին։
«Սասունցի Դավիթ» բալետ-օրատորիան արդեն իսկ հաստատել է իր նշանակալի տեղը ժամանակակից հայկական բեմարվեստում՝ համադրելով ազգային էպոսը, երաժշտությունը և ժամանակակից բալետային լեզուն։

Балет-оратория «Сасунци Давит», инициированная мэром Еревана Тиграном Авиняном и получившая восторженные отклики после премьеры, с 2026 года войдёт в репертуар Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна, сообщает мэрия города.
В постановке участвуют учащиеся музыкальных и художественных школ Еревана, что придаёт произведению особую образовательную ценность и усиливает связь между поколениями.
После успешной премьеры спектакль вновь будет показан на сцене оперного театра 28 января 2026 года в 19:00.
Балет-оратория «Сасунци Давит» уже заняла важное место в современном армянском сценическом искусстве, объединяя национальный эпос, музыку и современный балетный язык.