23 Դեկտեմբեր 2025 - 10:46 AMT
Դեկտեմբերի 23–ին ՀՀ ազգային հերոս, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, «Մովսես Խորենացի» և Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշաններով պարգևատրված դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը նշում է իր 97-ամյակը։ Ավանդույթ դարձած ձևաչափով մաեստրոյի տարեդարձը կնշվի տոնական համերգով, որը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 23-ին, ժամը 19:00-ին, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, հայտնում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Ծրագրի շրջանակում Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարությամբ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը և օպերային թատրոնի նվագախումբը կատարելու են Հեկտոր Բեռլիոզի «Ռեքվիեմը»։
Ավելի քան վեց տասնամյակ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը՝ որպես Հայաստանի մշակութային դեսպան, մաեստրո Չեքիջյանի ղեկավարությամբ աշխարհի տարբեր ծայրերում ներկայացնում է հայ երգն ու երաժշտությունը:
Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարությամբ երգչախումբը Հայաստանից դուրս ունեցել է 873 համերգ, ելույթ է ունեցել աշխարհի 184 մշակութային խոշոր կենտրոններում՝ Փարիզ, Լոնդոն, Նյու Յորք, Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ և այլ քաղաքներ, հանդես է եկել 70 անվանի սիմֆոնիկ նվագախմբերի ընկերակցությամբ, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ Պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Սանկտ Պետերբուրգի ակադեմիական սիմֆոնիկ, Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի և այլ նվագախմբերի հետ՝ թողարկելով նաև բազմաթիվ սկավառակներ: Մաեստրոն հեղինակել է «Գարնանային անուրջներ» և «Հանդիսավոր ձոն» վոկալ-սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները:
Նշանավորելով և կարևորելով Չեքիջյանի անգնահատելի ներդրումն ու վաստակը հայ երգչախմբային արվեստի զարգացման գործում՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում մշակութային հաստատությունների աշխատանքային պատշաճ պայմանների ապահովումն ու միջավայրի բարելավումը. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը վերջին 2 տարիների ընթացքում մոտ 10,5 մլն դրամ է հատկացրել Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի փորձասենյակի նորոգման և գրասենյակային նոր գույքի ձեռքբերման համար:

23 декабря Народный артист СССР, Герой Армении, кавалер орденов «Святой Месроп Маштоц» и «Мовсес Хоренаци» маэстро Ованнес Чекиджян отмечает 97-летие. По сложившейся традиции, его день рождения будет отмечен праздничным концертом, который состоится в 19:00 в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
В программе вечера — «Реквием» Гектора Берлиоза в исполнении Национального академического хора Армении и оркестра театра оперы и балета под управлением самого Чекиджяна.
На протяжении более 60 лет армянский национальный хор под руководством маэстро Чекиджяна представляет армянскую музыкальную культуру в разных уголках мира.
Хор дал 873 концерта за пределами Армении в 184 крупнейших культурных центрах мира — Париже, Лондоне, Нью-Йорке, Москве, Санкт-Петербурге и других городах. Коллектив выступал в сопровождении 70 прославленных симфонических оркестров, в том числе Государственного академического симфонического оркестра СССР, оркестра Большого театра и других, а также выпустил многочисленные записи.
Чекиджян — автор вокально-симфонических произведений «Весенние грёзы» и «Торжественная ода».
Отмечая выдающийся вклад маэстро в развитие армянского хорового искусства, Министерство образования, науки, культуры и спорта уделяет особое внимание улучшению условий в культурных учреждениях. За последние два года министерство выделило около 10,5 млн драмов на ремонт репетиционного зала Национального хора Армении и закупку новой офисной мебели.