24 Դեկտեմբեր 2025 - 07:51 AMT
Երկօրյա մրցապայքարի արդյունքում Չարենցավանի քաղաքային մարզադաշտին կից մարզահամալիրում ավարտվել են Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի մեծահասակների 2025 թվականի առաջնության եզրափակիչ մենամարտերը:
Առաջնությանն ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 69 մարզիկ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ըստ քաշային կարգերի Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի առաջնության չեմպիոններ են դարձել` Մանվել Խաչատրյանը (55 կգ), Սուրեն Աղաջանյանը (60 կգ), Կարեն Ասլանյանը (63 կգ), Յուրա Հովսեփյանը (67կգ), Գասպար Տերտերյանը (72 կգ), Սամվել Տերտերյանը (77 կգ), Սամվել Գրիգորյանը (82 կգ),Գևորգ Թադևոսյանը (87կգ), Հայկ Խլոյանը (97կգ), Ալբերտ Վարդանյանը (130 կգ):
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ առաջնության ընթացքը դատելու` մրցավարական աշխատանքի համար հրավիրվել էր 5 օտարերկրացի մրցավար:
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի մեծահասակների առաջնության եզրափակչին հետևում էին անկախ Հայաստանի առաջին օլիմպիական չեմպիոն Արմեն Նազարյանը, ՕԽ ոսկե մեդալակիր, Եվրոպայի և աշխարհի բազմակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը, ազգային ֆեդերացիայի ղեկավար կազմն ու ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը հայտնել է, որ ազգային թիմում նախատեսվում են փոփոխություններ՝ ընտրանուն ներգրավելով նոր մարզիկների։
«Առաջնությունից իսկապես բավականություն ստացա: Նորանոր մարզիկներ ի հայտ եկան: Սա ոգևորիչ է, քանի որ ամեն քաշային կարգում կարող է լինել մի քանի մարզիկ, ինչն էլ կբերի մրցակցության թիմի ներսում: Առաջնությունը շատ լավ էր կազմակերպված թե Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի, թե Չարենացավանի համայնքապետարանի կողմից»,-ասel 1 Բաբալարյանը:
Գլխավոր մարզիչը ընդգծել է, որ այս տարվա առաջնությանը չեն մասնակցել Արթուր Ալեքսանյանը, Սլավիկ Գալստյանը և Մալխաս Ամոյանը։
«Թիմում կլինեն փոփոխություններ: Ինքս տեսնում եմ մի քանի քաշային կարգի մարզիկների, որոնք կլինեն ազգային թիմում: Երիտասարդները պետք է միանան մեծերին ու եթե մեծերը չկարողանան պահպանել իրենց դիրքը` կփոխարինվեն երիտասարդներով»,-ասել է նա:
Նա նաև հայտնել է, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը 2026 թվականի առաջին ուսումնամարզական հավաքը անցկացնելու է հունվարի 10-ից։

По итогам двухдневных соревнований в спортивном комплексе при городском стадионе Чаренцавана завершились финальные схватки чемпионата Армении по греко-римской борьбе среди взрослых 2025 года.
В чемпионате в общей сложности приняли участие 69 спортсменов, сообщает «Арменпресс».
Чемпионами Армении по греко-римской борьбе в своих весовых категориях стали: Манвел Хачатрян (55 кг), Сурен Агаджанян (60 кг), Карен Асланян (63 кг), Юра Овсепян (67 кг), Гаспар Тертерян (72 кг), Самвел Тертерян (77 кг), Самвел Григорян (82 кг), Геворг Тадевосян (87 кг), Айк Хлоян (97 кг) и Альберт Варданян (130 кг).
По инициативе Федерации борьбы Армении для судейства соревнований были приглашены пять иностранных арбитров.
За финальными поединками наблюдали первый олимпийский чемпион независимой Армении Армен Назарян, олимпийский чемпион, многократный чемпион Европы и мира Артур Алексанян, руководство национальной федерации, а также заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Авагян.
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Армен Бабалярян сообщил, что в составе национальной команды планируются изменения за счет привлечения новых спортсменов.
«Я действительно получил удовольствие от чемпионата. Появились новые спортсмены, и это вдохновляет, поскольку в каждом весе может быть несколько борцов, что создаст конкуренцию внутри команды. Чемпионат был очень хорошо организован как Федерацией борьбы Армении, так и мэрией Чаренцавана», — отметил Бабалярян.
Главный тренер подчеркнул, что в чемпионате этого года не участвовали Артур Алексанян, Славик Галстян и Малхас Амоян.
«В команде будут изменения. Я вижу несколько весовых категорий, где спортсмены войдут в национальную сборную. Молодежь должна присоединяться к опытным борцам, и если старшие не смогут удержать свои позиции, их заменят молодые», — добавил он.
Он также сообщил, что первый учебно-тренировочный сбор национальной сборной Армении в 2026 году начнется с 10 января.