25 Դեկտեմբեր 2025 - 07:39 AMT
«Հոգևոր-մշակութային հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ–ն` «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունը, կլուծարվի։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փոփոխությունները կսկսեն գործել 2026թ․ հունվարի 1-ից։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ լուծարման հիմք է հանդիսանում 2025 թ. հոկտեմբերի 24-ի «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքը։
Հեռուստաընկերությունը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2011 թ. փետրվարի 24-ի որոշմամբ, որով ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահվել են Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդին:
Գործունեության հիմնական տեսակը հոգևոր և մշակութային հեռուստատեսային հաղորդումների արտադրությունն ու հեռարձակումն է։
ԱԺ–ն հոկտեմբերի 24-ին ընդունել էր «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություն անելու նախագիծը, որով նախատեսվում է հանրային հեռարձակողների թիվը նվազեցնել՝ հասցնելով երկուսի՝ միևնույն ժամանակ վերացնելով նաև կրթական-մշակութային ուղղվածության ծրագիր պարունակելու պահանջը։ Օրինագծի հիմնավորումից պարզ էր դառնում, որ խոսքը հոգևոր–մշակութային «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունից հրաժարվելու և այն հանրային հեռարձակողների շարքից դուրս թողնելու մասին է։
«Շողակաթը» փակվում է Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածնի հետ ՀՀ իշխանությունների սրված հարաբերությունների ֆոնին։

25 Декабрь 2025 - 08:03 AMT
ЗАО «Духовно-культурная общественная телекомпания» — телеканал «Шогакат» — будет ликвидировано. Соответствующее решение принято на заседании правительства, сообщает «Sputnik Армения».
Изменения вступят в силу с 1 января 2026 года.
В обосновании решения отмечается, что основанием для ликвидации послужил закон от 24 октября 2025 года о внесении изменений в Закон «Об аудиовизуальных медиа».
Телекомпания была создана решением правительства Армении от 24 февраля 2011 года, которым полномочия по управлению акциями компании были переданы Совету Общественной телерадиокомпании.
Основным видом деятельности телеканала являлось производство и вещание духовных и культурных телевизионных программ.
24 октября Национальное собрание приняло проект поправок к Закону «Об аудиовизуальных медиа», предусматривающий сокращение числа общественных вещателей до двух, одновременно отменяя требование о наличии образовательных и культурных программ. Из обоснования законопроекта следовало, что речь идет об отказе от духовно-культурного телеканала «Шогакат» и его исключении из числа общественных вещателей.
Телеканал «Шогакат» закрывается на фоне обострившихся отношений между властями Армении и Святым Эчмиадзином.