26 Դեկտեմբեր 2025 - 10:47 AMT
ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կազմակերպած «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն» մրցույթի հաղթողները հայտնի են:
Քվեարկությանը մասնակցած 15 հավատարմագրված մարզական լրագրողների ընտրությամբ տարվա լավագույն մարզիկներ են ճանաչվել Վարազդատ Լալայանը (ծանրամարտ), Մալխաս Ամոյանը (ըմբշամարտ) և Արթուր Դավթյանը (մարմնամարզություն)։
Լավագույն կին մարզիկի կոչումը ստացել է ծանրորդ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը։
Հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների շարքում լավագույնն է ճանաչվել շախմատիստ Սարգիս Սարգսյանը, իսկ տարվա լավագույն թիմ է ճանաչվել Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականը։
Լավագույն երիտասարդ մարզիկի անվանակարգում հաղթող է դարձել ըմբիշ Գասպար Տերտերյանը, իսկ տարվա սպորտային հայտնություն՝ կարատեիստ Սուրեն Հարությունյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում լավագույնս ներկայացրած մարզիկ է ճանաչվել մարմնամարզիկ Համլետ Մանուկյանը։
Տարվա լավագույն մարզչի տիտղոսը ստացել է ծանրամարտի վաստակավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը։
«Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգի առցանց քվեարկությունը շարունակվում է մինչև ժամը 17:00։
«Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն» մրցույթի նպատակն է խրախուսել և մեծարել ընթացիկ տարում նվաճումներ կամ նշանակալի հաջողություններ գրանցած, ինչպես նաև իրենց մրցելույթներով ՀՀ ճանաչելիության և հեղինակության բարձրացմանը, պետական խորհրդանիշների, ազգային արժեքների հանրահռչակմանը նպաստած հայ մարզիկներին և մարզիչներին:

Победители конкурса «Лучшие в спортивной сфере года», организованного Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении, стали известны.
По итогам голосования 15 аккредитованных спортивных журналистов, лучшими спортсменами года признаны: Вараздат Лалаян (тяжёлая атлетика), Малхас Амоян (борьба) и Артур Давтян (гимнастика).
Звание лучшей спортсменки года получила тяжелоатлетка Александра Григорян.
Среди спортсменов с ограниченными возможностями лучшим признан шахматист Саркис Саркисян, а сборная Армении по футзалу названа командой года.
В номинации «Лучший молодой спортсмен» победил борец Гаспар Тертерян, а открытием года стал каратист Сурен Арутюнян.
Гимнаст Гамлет Манукян удостоен звания лучшего представителя Армении на международной арене.
Титул лучшего тренера года получил заслуженный тренер по тяжёлой атлетике Пашик Алавердян.
Онлайн-голосование в номинации «Симпатия зрителей» продолжается до 17:00.
Цель конкурса — поощрить и отметить армянских спортсменов и тренеров, добившихся высоких результатов и способствовавших повышению узнаваемости и авторитета Армении, популяризации национальных ценностей и государственных символов на международной арене.