Հայ դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը տուգանվել է իտալական Tour de Ski մրցաշարում մարզահագուստի վրա «Ադրբեջան» բառը կպչուն ժապավենով փակելու համար։
Երիտասարդ դահուկորդը պատմել է, որ առավոտյան՝ մրցույթի մեկնարկից մոտ 2 ժամ առաջ էր ստացել հանդերձանքը, տեսնելով «Ադրբեջան» գրությունը՝ որոշել է, որ այդ երկրի անունը կրծքին սահքի դուրս չի գա, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Փակեցի ու գնացի մեկնարկի։ Ինձ համար իմ արժանապատվությունը, իմ հայրենիքն ավելի վեր է։ Դե, իհարկե, ժյուրին դա նկատեց, մրցույթից հետո կանչեցին իրենց սենյակ, մենք խոսեցինք, ես պատճառաբանեցի, թե ինչումն է խնդիրը, որ փակել եմ այդ ժապավենը: Նրանք ասացին՝ մենք քեզ հասկանում ենք, ընդունում ենք, սակայն Միջազգային ֆեդերացիայի օրենքներով բոլոր հովանավորները պետք է տեսանելի լինեն», – պատմել է Միքայել Միքայելյանը։
Ադրբեջանի պետական զբոսաշրջության գործակալությունը անցած տարի է 5 տարվա պայմանագիր է կնքել Դահուկային սպորտի և սնոուբորդի միջազգային ֆեդերացիայի հետ և հիմա ոչ միայն դրոշների, գովազդային վահանակների, այլ մի շարք մրցումների ընթացքում նաև մարզիկների համազգեստների վրա է հայտնվում գովազդատուի, այս դեպքում՝ երկրի անունը։ Իսկ սա նշանակում է, որ նման իրավիճակում հայ սպորտսմենները նորից կարող են հայտնվել։
«Մենք տարեկան ունենք մոտ 20 մրցում ու Աշխարհի գավաթի խաղարկություններում հովանավորները հիմնականում նույնն են և նմանապես նույն ձև կարող է լինել նաև «Ադրբեջան» գրվածք։ Ժյուրին խնդրեց, որ հետագայում նման քայլի չգնամ, ես նրանց պատասխանեցի, որ այժմ ոչինչ խոսք տալ չեմ կարող», – ասել է Միքայել Միքայելյանը։
Դահուկորդը նշել է, որ ինքը լիովին գիտակցում է սպորտը քաղաքականությունից զատ պահելու սկզբունքը, բայց ընդգծել է, որ մարզիկը պետք է հպարտորեն կրի իր երկրի անունը՝ թե՛ հագուստի վրա, թե՛ սրտում։
«Այն երկիրը, որն ագրեսիվորեն է տրամադրված իմ հայրենիքի նկատմամբ, ես չեմ կարող մտածել, թե սա քաղաքականությունից դուրս է և չփակելով այդ երկրի անունը դուրս գամ մրցումի։ Հուսով եմ՝ պատերազմներ էլ չեն լինելու, սակայն դեռ ամեն ինչ պարզ չէ, հետևաբար ժապավենով փակելու եմ», – հայտարարել է նա։
Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիան սատարել է մարզիկի որոշմանը։ Ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանը տեսաուղերձում հայտնել է, որ պատրաստ են վճարել տուգանքի գումարը, որն այս պահին դեռ հստակ չէ։
«Տուգանքի չափն իմանալուն պես ես կտեղեկացնեմ բոլորին, քանի որ բոլորին է դա հետաքրքիր», – ասել է Գագիկ Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է, որ միջադեպն առիթ է դարձել բարձրաձայնելու նաև համահայկական խնդիրներ, հիշեցնելով, որ 2022-ին հենց Ջերմուկի դահուկային սահուղիները հրթիռակոծվել են Ադրբեջանի կողմից։
«Առաջին արկերը պայթեցին հենց Ջերմուկի դահուկային սահուղիներում», – ասել է Սարգսյանը՝ պատմելով, թե երբ Ադրբեջանի լիիրավ անդամակցության հարցը քննարկվում էր միջազգային ֆեդերացիայում, ինքը բարձրացրել է անվտանգության հարցը, սակայն այն շրջանցվել է։
Նրա խոսքով՝ Բաքուն ստացել է անհրաժեշտ ձայներ, իսկ միջազգային մամուլում այդ պայմանագիրը քննադատության է արժանացել։ Շվեդիայի նման երկրներ հայտնել են, որ նախապես չեն զգուշացվել և չեն աջակցել որոշմանը։
Սարգսյանն ընդգծել է նաև ֆինանսավորման խնդիրը․ ըստ նրա, հայ դահուկորդներն ամբողջությամբ անտեսված են պետության կողմից, չնայած առարկայական հաջողություններին։
«Տարիներ շարունակ մենք մեր նախարարությունից խնդրում, աղաչում ենք դրամական աջակցություն Միլան-2026 թվականի Օլիմպիական խաղերի մասնակցության և չենք ստանում որևէ լումա, նույն Միքայել Միքայելյանի և իր ընկերների, որոնք այսօր ապահովել են իրենց վարկանիշային միավորները քվոտա ստանալու համար: Բայց Ադրբեջանը բացի այն, որ հովանավորն է Միջազգային ֆեդերացիայի, մարզաձև էլ չունենալով՝ նաև արդեն անցկացնում է Աշխարհի գավաթի փուլեր և անցկացնելու է Աշխարհի առաջնություն։
Իսկ մենք տարիներ շարունակ խնդրում ենք գոնե մեկ միջոցառման ֆինանսավորման համար, որին մասնակցելով մեր մարզիկները գուցե ավելի լավ արդյունքներ կցուցաբերեն, այդպես էլ չենք ստանում որևէ պատասխան», – ասել է ֆեդերացիայի ղեկավարը։
Նշվում է, որ ԿԳՄՍ նախարարության պաշտոնական էջը լռում է Իտալիայում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
Միքայել Միքայելյանն ասել է, որ ասում է՝ ինքն իր արաքի, իր տուգանքի տերն է, իսկ տուգանքի բեռը կիսել ցանկացողներին մի բան է խնդրում՝ աջակցել Աշոցքում դահուկային սպորտի զարգացմանը։

7 Январь 2026 - 10:59 AMT
Армянский лыжник Микаел Микаелян был оштрафован за то, что заклеил слово «Азербайджан» на форме во время соревнований Tour de Ski в Италии.
Как сообщил «Азатутюн», Микаелян получил форму за два часа до старта и, увидев на груди слово «Азербайджан», решил, что не выйдет на старт с этим названием. Он заклеил его клейкой лентой и принял участие в гонке.
«Я заклеил и пошел на старт. Для меня мое достоинство и Родина важнее всего», — сказал он.
По его словам, жюри заметило это, вызвало его после гонки, выслушало объяснения и заявило, что понимает и принимает мотивы, однако по правилам Международной федерации лыжного спорта все логотипы спонсоров должны быть видимы.
Напомним, что в прошлом году Государственное агентство по туризму Азербайджана заключило пятилетний контракт с Международной федерацией лыжных видов спорта, и теперь надпись «Азербайджан» размещается не только на баннерах и флагах, но и на форме спортсменов во время ряда соревнований. Следовательно, подобные случаи для армянских спортсменов могут повториться.
«У нас около 20 стартов в год, и спонсоры, в том числе и надпись “Азербайджан”, остаются одними и теми же. Жюри попросило меня в будущем так не поступать, но я им ответил, что не могу пообещать ничего», — сказал Микаелян.
Он отметил, что прекрасно осознаёт принцип внеполитичности спорта, но подчеркнул: спортсмен должен гордо носить имя своей страны — и на одежде, и в сердце.
«Если страна агрессивно настроена к моей Родине, я не могу считать это политически нейтральным и выйти на старт с этим названием. Надеюсь, войн больше не будет, но пока всё не ясно — я буду заклеивать», — заявил он.
Федерация лыжного спорта Армении поддержала решение спортсмена. Президент федерации Гагик Саргсян в видеосообщении заявил, что федерация готова оплатить штраф, сумма которого пока неизвестна.
«Когда станет известна сумма штрафа, я сообщу всем, потому что это всех интересует», — сказал он.
Саргсян также напомнил, что в 2022 году лыжные трассы в Джермуке подверглись ракетному обстрелу со стороны Азербайджана. «Первые снаряды взорвались прямо на трассах Джермука», — рассказал он. Когда обсуждалось полноправное членство Азербайджана в Международной федерации, он поднимал вопрос безопасности, но его проигнорировали.
Азербайджан получил необходимые голоса и теперь проводит этапы Кубка мира, несмотря на отсутствие развитого лыжного спорта. В то же время, по словам Саргсяна, армянские спортсмены, даже показавшие результат, позволяющий участвовать в Олимпиаде-2026 в Милане, полностью игнорируются государством.
«Многие годы мы просим министерство выделить средства хотя бы на одно мероприятие, участие в котором могло бы улучшить результаты наших спортсменов — но ответа нет», — подчеркнул он.
Указывается, что официальная страница Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении пока не прокомментировала инцидент в Италии.
Микаел Микаелян отметил, что берет на себя всю ответственность за штраф, а тех, кто хочет разделить его бремя, попросил помочь развитию лыжного спорта в Ашоцке.