7 Հունվար 2026 - 10:01 AMT
Ադրբեջանի հավաքականը չի մասնակցի Երևանում կայանալիք հրաձգության Եվրոպայի առաջնությանը։ Այդ մասին հայտնել է հավաքականի գլխավոր մարզիչ Իրադա Աշումովան, գրում է Oxu.az-ը։
Եվրոպայի առաջնությունը 10 մետր հեռավորությամբ հրաձգություն սպորտաձևում անցկացվելու է Հայաստանի մայրաքաղաքում՝ փետրվարի 27-ից մինչև մարտի 5-ը։
Օլիմպիական բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի առաջնությունների եռակի մրցանակակիր, 67-ամյա Իրադա Աշումովան ընդգծել է, որ թիմը չի պատրաստվում մասնակցել այդ մրցումներին.
«ԱՊՀ խաղերի ժամանակ հայ մարզիկներին Ադրբեջանի կողմից անվտանգության երաշխիքներ էին տրամադրվել։ Նրանք չեն ժամանել և չեն հանդես եկել այստեղ։ Այդ պատճառով մենք էլ ենք որոշել չմասնակցել այս Եվրոպայի առաջնությանը։ Մենք նույնիսկ պետական կառույցներին այդ առիթով չենք դիմել»,-ասել է նա:

Сборная Азербайджана не будет участвовать в чемпионате Европы по пулевой стрельбе, который пройдет в Ереване с 27 февраля по 5 марта, сообщает «Oxu.az » со ссылкой на главного тренера команды Ираду Ашумову.
Соревнования пройдут в дисциплине стрельбы с 10 метров на воздухе.
67-летняя Ашумова, бронзовый призер Олимпиады и трехкратный призер чемпионатов мира, заявила, что команда изначально не планировала участвовать:
«Во время Игр СНГ армянским спортсменам были предоставлены гарантии безопасности в Азербайджане, но они не приехали и не выступали. Поэтому мы тоже решили не участвовать в этом чемпионате Европы. Мы даже не обращались по этому поводу в госорганы», — сказала она.