Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը հայտարարել է, որ կաջակցի հայկական Սրբոց Քառասուն Մանկանց եկեղեցու վերականգնմանը։ Այդ մասին հունվարի 6-ին Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ համայնքային ընդունելության ժամանակ հայտնել է Պոլսո Հայոց պատրիարք Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Թուրքիայի հարավային Հաթայ նահանգի Իսքենդերուն շրջանում գտնվող 19-րդ դարի վերջին կառուցված եկեղեցին վնասվել էր 2023 թվականի փետրվարին թուրք-սիրիական սահմանին տեղի ունեցած 7,8 մագնիտուդով երկրաշարժի հետևանքով։
2025 թվականի դեկտեմբերին Անկարա կատարած այցի ժամանակ Պոլսո Հայոց պատրիարքը վնասված եկեղեցու հարցը քննարկել էր Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Մեհմեթ Նուրի Էրսոյի հետ։
Ստամբուլի հայկական Սուրբ Աստվածածին Աթոռանիստ Մայր եկեղեցու հարակից սրահում համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը պատրիարքը, ներկայացնելով նաև Անկարա կատարած այցի արդյունքները, հայտնել է, որ Սրբոց Քառասուն Մանկանց եկեղեցու վերականգնման հարցը ներառվել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության աջակցության ծրագրում։

7 Январь 2026 - 13:35 AMT
Министерство культуры и туризма Турции окажет поддержку в восстановлении армянской церкви Сорока Младенцев. Об этом 6 января, на приеме по случаю Рождества, сообщил Армянский патриарх Константинополя архиепископ Саак Машалян, передает 1lurer.am .
Церковь была построена в конце XIX века в районе Искиндерун южной турецкой провинции Хатай. Она пострадала в феврале 2023 года в результате разрушительного землетрясения магнитудой 7,8, которое произошло на турецко-сирийской границе.
В декабре 2025 года во время визита в Анкару патриарх Машалян обсудил вопрос восстановления с министром культуры и туризма Турции Мехметом Нури Эрсоем.
Выступая на встрече с представителями армянских общинных структур в зале при соборе Святой Богородицы в Стамбуле, Машалян сообщил, что восстановление церкви Сорока Младенцев включено в программу поддержки министерства.