7 Հունվար 2026 - 12:03 AMT
Մանկապարտեզները կունենան 6 ամսականից սկսած մսուրի ծառայություն: Այդ մասին ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Այս տարի արդեն ունենալու ենք 6 ամսականներից սկսած մսուրի ծառայություն։ Ընդհանուր առմամբ, մսուրի զարգացումը լինելու է մեր առաջիկա ծրագրերի թիրախը»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ դեռ 2025 թվականին նախադպրոցական կրթության ոլորտում ներդրվել է կարևոր ծառայություն՝ մինչև 2 տարեկան երեխաների մսուրի համակարգը։
«Սա մի բան է, որը պետական նախադպրոցական կրթության ոլորտում թերևս խորհրդային ժամանակներից հետո չի եղել։ Երևանում ունենք մանկապարտեզներ, դրանց միանալու են մանկապարտեզներ Հրազդանում, Վանաձորում, Գյումրիում, որտեղ գործում են վաղ մանկության տարիքի խմբեր»,- ասել է Անդրեասյանը։
Նախարարը հավելել է նաև, որ նախորդ տարվա համեմատ ներառական կրթության ոլորտում արձանագրվել է աճ։
«Այսօր սովորում է կրթության և զարգացաման առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող ավելի քան 1700 երեխա։ Երբ այս ծրագիրը սկսեցինք, ընդամենը 91-ն էին»,-ասել է նա:

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что в детских садах Армении начнут действовать ясли, в которые можно будет отдавать детей с 6-месячного возраста, передаёт Panorama.am.
«В этом году мы начнём предоставлять услугу яслей с шести месяцев. Развитие яслей станет одной из ключевых целей нашей программы», — отметила она.
Министр напомнила, что ещё в 2025 году в сфере дошкольного образования была внедрена важная новация — система яслей для детей до 2 лет. «Это то, чего не было в системе госдошкольного образования со времён Советского Союза», — добавила она.
Помимо уже функционирующих учреждений в Ереване, к программе присоединятся детские сады в Раздане, Ванадзоре и Гюмри, где уже работают группы раннего возраста.
Андреасян также сообщила об увеличении числа детей с особыми образовательными потребностями. «Сегодня более 1700 детей с особыми условиями обучения и развития обучаются в системе. Когда мы начинали, их было всего 91», — подчеркнула министр.